fajka na sztalugach

Jak na razie pierwsze forum wolnej wymiany myśli przy pykaniu fajki. Wszystko o wszystkim

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Michał
Początkujący
Początkujący

Fajka na obrazach

Post autor: Michał » 23 sierpnia 2005, 09:22 - wt

Było już o fajce w filmach, muzyce do fajki. Niedalej jak wczoraj przegl±dałem obrazy Tadeusza Makowskiego i przyznam, że byłem mocno zdziwiony, na ilu jego obrazach pojawia się fajka. Sam autor malował swoje autoportrety z fajk±. Z informacji, które znalazłem, wynika, że sam był zapalonym fajczarzem. Znacie może jeszcze jakich¶ "malarzy - fajczarzy"? Pozdrawiam Michał
bkolodz
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: bkolodz » 23 sierpnia 2005, 11:20 - wt

będ±c na wakacjach w górach, odzwiedziłem z moj± ekip± skanesen góralski niedaleko Kudowy Zdroju. O dziwo znalazłem tam obraz którego motywem byl facet z fajk±. Oczywi¶cie to sfotografowałem, ale zdjecie jest marnej jakosci, jesli ktos by chcial zobaczyc to piszcie na gg, podesle maialem :)[/img]
GG : 6423598

Nobody knows what's inside my pipe!!!
Gargi
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Gargi » 23 sierpnia 2005, 17:34 - wt

Super temat już się rozkręcam. Proszę bardzo (obrazy gdzie znajduje się fajka):
Absynt - Edgar Degas
Kobiety algierskie w swojej komnacie - Eugene Delacroix
Moje dzieło okazałe - W.M. Harnett
Drwal i ¶cięte drzewo - Winslow Homer (kopiowałem ten obraz)
Chłopiec rozniecaj±cy żar - Jan Lievens
Nosorożec -Pietro Longhi
Cygańska Madonna - Otto Muller
Graj±ca na lutni - E.H. van der Neer
Portret architekta Wasilewskiego - Z. Pronaszko
Le Moulin de la Galette - Auguste Renoir

I oczywi¶cie najważniejszy obraz o fajce:
To nie jest fajka - Rene Magritte

Na razie tyle :)
GG - 7330483
PiotreG
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: PiotreG » 24 sierpnia 2005, 21:47 - śr

Sporo obrazów z fajk± to martwe natury. Najsłynniejsza to chyba "Martwa natura z rysownic±, fajk± i cebul±" van Gogha. Jedna z takich martwych natur (chyba "...z fajk± i gruszkami" je¶li mnie pamięć nie myli) jest do obejrzenia w Muzeum ¦l±skim w Katowicach na wystawie malarstwa polskiego. Na tejże wystawie s± też dwa inne obrazy z fajeczk± - Turczynka (szejsza) i Koncert, ale autorów nie pamietam.

A tak to do listy na pewno trzeba doliczyć autoportrety van Gogha.
Dziku

Post autor: Dziku » 28 maja 2006, 22:30 - ndz

Zobaczcie jaki sympatyczny fajkowo - myśliwski drzeworyt pojawił się na Allegro
Motyw w sumie znany z literatury łowieckiej... Sam się zastanawiam nad nabyciem. W sumie - jest gdzie powiesić i nawet dość pasuje do wnętrza...
Awatar użytkownika
Cinek
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Cinek » 01 czerwca 2006, 09:10 - czw

Dziku pisze:Zobaczcie jaki sympatyczny fajkowo - myśliwski drzeworyt pojawił się na Allegro
:lol: Ale dlaczego pies nie pali?
Myśliwy raczej trzyma cygarniczkę, sądząc po zawartości...Fajkę pali strach na wróble.
A odcyfrowałeś podpis? Bitte... i dalej niezbyt wyraźnie zu i... ?
Walą się rządy i królestwa, a... fajka trwa.
Guldan
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Post autor: Guldan » 01 czerwca 2006, 09:32 - czw

Bitte um Feuer?
Awatar użytkownika
Von Jungingen
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: Von Jungingen » 13 czerwca 2006, 17:53 - wt

Nie bardzo wiem gdzie wkleić ten post, ale wydaje mi się że tutaj jest odpowiednie miejsce.
Na taki oto ładny obrazek trafiłem szukając informacji o stolicy Szkocji - Edybdurgu

Obrazek
"Szkocja to kraina twardzieli, bo w kraju w którym nie wynaleziono spodni a osty sięgają do pasa trzeba być twardym!" inspektor R. Fouler (Thin Blue Line)
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

fajka na sztalugach

Post autor: JSG » 10 lutego 2008, 12:01 - ndz

Interesującym tematem jest fajka w sztuce. Obecna jest ona głównie w malarstwie i w fotografii portretowej, ale zdarzały się w historii sztuki fajki w instalacjach przestrzennych a nawet rzeźbie pełnoplastycznej- głównie VII/XVIII wiek i fajki gliniane.

Polecam wszystkim odwiedzenie wystawy
"Wyprawa w dwudziestolecie"
Spodziewałem się więcej fajczarskich( głównie w malarstwie) akcentów ale wypatrzyłem tylko jeden:
Obrazek
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Re: fajka na sztalugach

Post autor: JSG » 14 kwietnia 2008, 18:56 - pn

Forum nie działało, a jako że jestem co dwa tygodnie w muzeum Narodowym czasem wpadam na jakiś obiekt gdzie fajkę widać jak będę miał aparat postaram się trochę ten wątek rozruszać, bo przedstawienia fajek mogą być ciekawe nie tylko dla tych z zacienciem historycznym ale również dla wszystkich tych którzy pragną wydłubać coś samodzielnie i dla kolekcjonerów.
Na wspomnianej już wystawie dwudziestolecie spotkałem w sumie trzy fajki, jedną widać w poście powyżej, kolejne dwa obiekty:
Obrazek

jest to brązowa rzeźba Henryka Kuny portret Romualda.K. Witkowskiego ok 1930r

Drugi obiekt to "Portret architekta" Zbigniewa Pronaszko ok 1919r
Obrazek

Trzecia ciekawostka to zarówno obraz jak i tytuł eseju traktującego o sztuce a w zasadzie o różnicy pomiędzy rzeczą a jej przedstawieniem
Obrazek

To nie jest fajka

Autor: Foucault Michel
Tytuł oryginalny: Ceci n’est pas une pipe
Język oryginału: francuski
Kategoria: Literatura popularnonaukowa
Gatunek: sztuka (malarstwo, fotografia, rzeźba, itd.)
Forma: esej (szkic literacki)/zbiór esejów (szkiców)
Seria wydawnicza: Eseje o sztuce
Rok pierwszego wydania: 1973
Rok pierwszego polskiego wydania: 1996
Esej poświęcony sensowi przedstawienia malarskiego. Tytuł zapożyczony został z obrazu René Magritte’a, który pod namalowaną fajką umieścił te właśnie słowa: "Ceci n’est pas une pipe". W istocie, nie jest to fajka, lecz tylko jej malarskie przedstawienie; podobieństwo nie jest stwierdzaniem. Pojawienie się słów w obrazie zwraca uwagę na fakt, że pismo jest także formą, że jest postacią rysunku, co podkreśla tylko potrzebę nowej refleksji nad związkiem formy plastycznej ze światem rzeczy. Traktując ten obraz jako pretekst, esej podejmuje złożone zagadnienia związków słowa z obrazem, a także słów i obrazów z rzeczywistością. "Autor »Słów i rzeczy« – pisze tłumacz książki – wraca w niej raz jeszcze do przystawalności słowa i rzeczy, aby pokazać na przykładzie Magritte’a, że malarstwo współczesne rozbija przestrzeń przedstawienia i burzy Platońską ideę mimesis".
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 01 sierpnia 2009, 08:51 - sob

Wczoraj, jakieś 30km od wybrzeża na końcu świata- ostatnia kolonia pewnej wioski, tuż przed bezkresnymi bagnami, trafiłem do czegoś w rodzaju antykwariatu. Zasadniczo ma on dwa oblicza, jedno to śmieci codziennego użytku których odbiorcą jest naród wiejski i małomiasteczkowy, a drugie to rzeczywiście antykwariat oryginalnymi meblami, zegarami, porcelaną itp, właściciel celuje głównie w plus minus stuletnie okazy, ze względu na własne upodobania jak i odbiorcę, głównie właścicieli pensjonatów nadmorskich i miejscową inteligencję i nowobogackich. Wśród tych starszych przedmiotów, za kredensem na szafie wisiał sobie dostojnie rybak, nie sprawdzałem nazwiska autora, myślę że to kiczyk z lat 50 tych, albo jakiegoś amatora malarstwa, albo jakaś pamiątkowa masówka.
Obrazek
Zdjęcie z komórki, trochę żałuję że nie kupiłem tego obrazka, a fajkowych artefaktów brak- właściciel temat zna, ale rozłożywszy ręce pyta "a kto to tu kupi"
Druga ciekawostka to przy muzeum rybołówstwa we wsi Niechorze są dwa przedstawienia rybaka, jedno to ludowa rzeźba, drugie to obraz- ta miniatura opisana powyżej jest o kilka klas wyżej ale cóż chcieć... (zdjęcia później.)
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 07 sierpnia 2011, 08:52 - ndz

Byłem w trzymieście- byłem w nim na konwencie tatuażu:
http://imageshack.us/photo/my-images/7/ ... cbe9g1.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Abstrachując od tego czy się to może podobać czy nie...

A w kontekście tego rybaka, na jarmarku dominikanskim widziałem takich trzy :D
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 07 sierpnia 2011, 15:55 - ndz

JSG pisze:A w kontekście tego rybaka, na jarmarku dominikanskim widziałem takich trzy :D

Ja mam takiego od roku z allegro za 25 PLN + przesyłka. :D

Dla miłośników kukurydzianek: http://republika.pl/blog_yt_3750689/482 ... /fajka.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
Awatar użytkownika
freemason
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: freemason » 07 sierpnia 2011, 22:33 - ndz

blij pisze:
JSG pisze: Dla miłośników kukurydzianek: http://republika.pl/blog_yt_3750689/482 ... /fajka.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Witać, że typek zęby zjadł na fajkach :lol:
Awatar użytkownika
M-kwadrat
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: M-kwadrat » 09 sierpnia 2011, 13:52 - wt

Mój ulubieniec to "Autoportret z fajką" Ryszarda Chmiela:
Obrazek
(obrazek z jego galerii)
Szkoda, że taki mały format (14 x 22 cm) i że pewnie nie byłoby mnie na oryginał stać...
Let your soul shine. / It's better than sunshine, / It's better than moonshine, / Damn sure better than rain.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kulturalne przy fajce gadanie”