Ars Fumida w Muzeum Narodowym w Krakowie

Jak na razie pierwsze forum wolnej wymiany myśli przy pykaniu fajki. Wszystko o wszystkim

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Cinek
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Ars Fumida w Muzeum Narodowym w Krakowie

Post autor: Cinek » 15 kwietnia 2005, 12:41 - pt

Od dzi? do 29 maja 2005 !
Gmach G?ówny Muzeum Narodowego w Krakowie
al. 3 Maja 1.
Co? dla nas :!: Zbiór fajek i cygarniczek w Muzeum Narodowym w Krakowie
Kto z grodu Kraka albo w odwiedziny do Smoka Wawelskiego si? wybiera okazji winien nie zmarnowa?.
Kilka zda? wi?cej:
http://www.muzeum.krakow.pl/prawe/wystawyf.htm
Walą się rządy i królestwa, a... fajka trwa.
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

:-)

Post autor: Irek » 18 kwietnia 2005, 22:34 - pn

Oczywi?cie w grodzie Kraka huczy o tej wystawie. Nawet moi znajomi ktorzy nie pykaj?, zagaduj? mnie, ?eby si? razem wybra? na nia wybra?.
Jak czas pozwoli to w tym tygodniu si? wybior? :-)
Awatar użytkownika
Cinek
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Re: :-)

Post autor: Cinek » 18 kwietnia 2005, 22:39 - pn

Irek pisze:Oczywi?cie w grodzie Kraka huczy o tej wystawie. Nawet moi znajomi ktorzy nie pykaj?, zagaduj? mnie, ?eby si? razem wybra? na nia wybra?.
Jak czas pozwoli to w tym tygodniu si? wybior? :-)
I trzeba koniecznie kupi? katalog z tej wystawy!!! A ponadto z?o?y? na Forum referat ze zwiedzania. Howgh!
Awatar użytkownika
Bart
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Bart » 18 kwietnia 2005, 22:50 - pn

W?a?nie Cinku, mam nadziej?, ?e mój Wujek który w Krakowie mieszka nab?dzie dla mnie ów katalog. Wystawa zapowiada si? naprawd? ciekawie i ?a?uj?, ?e mam matur? w tym roku :evil:. Inaczej z pewno?ci? bym j? zwiedzi?.
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 18 kwietnia 2005, 22:53 - pn

Je?li kto? by reflektowa? na katalog to postaram si? jutro sprawdzi? ile kosztuje :-)
Mo?e jesli od razu nie zglosi si? ze setka forumowiczów to uda?oby mi si? przynajmniej kilka Wam rozes?a? :-)
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 19 kwietnia 2005, 12:17 - wt

Wystawa zaliczona :-)
Warto si? wybra? na pewno.
Sporo eksponatów "dekoracyjnych", ale i wiele ciekawych u?ytkowych.
Raj dla mi?o?ników i studentów sztuki u?ytkowej.
Katalog to spora ksi??eczka (prawie 200 stron), podzielona na dwie g?ówne cz??ci "Europejskie przybory do palenia tytoniu" i "Azjatyckie przybory do palenia tytoniu". Ka?da cz??? opatrzona sporym wprowadzeniem. Cena w muzeum 30 z?. (moim zdaniem nie ma mowy o przep?acaniu).
Przewodnik po wystawie to 30 stron w wi?kszym formacie i spor? ilo?ci? tekstu - cena 9 z?.
Oczywi?cie jak to w profesjonalnych wydaniach zdj?cia na odpowiednio wysokim poziomie.
Je?li chodzi wysy?k? katalogu i przewodnika to pani w kasie poda?a mi numery na do dzia?u wydawnictw muzeum gdzie mo?na si? dopytywa? o warunki.
(12) 295-55-00 w. 594
Je?li kto? by?by zdecydowany na zakup to ew. mog? si? przys?u?y?.
My?l?, ?e na wystaw? wybior? si? jeszcze raz i by? mo?e uda mi si? zrobi? kilka fotek, co by relacj? uzupe?ni?.
Pozdrawiam z grodu Kraka
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 19 kwietnia 2005, 13:00 - wt

Przepraszam, ?e tak "rozdrabniam" wiadfomo?ci, ale mam drobne problemy z kompem który od czasu do czasu wymaga resetu.
Przesy?am zdjatka przewodnika (otwarty) i katologu.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Bart
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Bart » 19 kwietnia 2005, 13:50 - wt

Kurcze, niez?e! Podobno dzisiaj po wystawie oprowadza?y autorki katalogu, które szeroko omawia? mia?y ka?dy z eksponatów. Uda?o Ci si? na nie trafi?? By?o by super gdyby wystawa zawita?a te? do Warszawy, ale szanse na to s? raczej nik?e :cry:.
Odno?nie katalogu, to mam nadziej?, ?e Wujkowi uda si? go naby?, ale b?d? pami?ta? o Twojej pomocnej r?ce, z której w razie czego ch?tnie skorzystam :) .
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 19 kwietnia 2005, 14:20 - wt

By?em tam kilkana?cie minut po 10 i oprócz bardzo znudzonej dziewczyny która pilnowa?a wystawy, ?adnych ch?tnych do oprowadzenia mnie nie stwierdzi?em :-(
Jakby co Barcie to 7 maja mam zamiar nawiedzi? stolic?, wi?c gdyby nie uda?o Ci si? z wujkiem za?atwi? sprawy to mog? katalog zabra? ze sob? :-)
Awatar użytkownika
Cinek
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Cinek » 27 kwietnia 2005, 16:37 - śr

W najnowszej aktualizacji e-Kalumetu jest wywiad z kustoszem wystawy, p. Monik± Pa¶:
http://republika.pl/calumet/
Warto równie? przewin±c strone w dó?, aby pod informacj± p. Miros?awa Jurgielewicza o wystawie klikn±c na link i zobaczy? kilka fotografii z wystawy (ino potem trzeba wpierw przewin±? , bo sie wpierw ?aduje O?omuniec, a Ars Fumida jest dopiero pod nim - niestety jako¶c zdj?? ... licha).
pawel
Początkujący
Początkujący

ARS FUMIDA DO 31 LIPCA !

Post autor: pawel » 19 czerwca 2005, 01:18 - ndz

hej,

nie wiem czy już wiecie, ale ostatnio przejeżdżaj±c koło gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie spotkała mnie miła niespodzianka, wystawa Ars Fumida została przedłużona do 31 lipca 2005. My¶lę, że wielu ucieszy ta wiadomo¶ć, mnie ucieszyła, gdyż ze względu na sesję nie miałem czasu żeby się na ni± wybrać, ale teraz już mam.

Pozdrawiam!

Paweł
martenn
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: martenn » 19 czerwca 2005, 13:55 - ndz

Dodam ze jak ktos bedzie na tej Brogowej imprezie w Krakowie to w niedziele (chyba 26.06), bedzie specjalne zwiedzanie wystawy z przewodnikiem. Wstep wolny dla osob z fajka.
Hilson

Post autor: Hilson » 19 czerwca 2005, 17:59 - ndz

martenn pisze:(ciach) Wstep wolny dla osob z fajka.
Gdzie? :D
martenn
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: martenn » 19 czerwca 2005, 19:24 - ndz

Oczywiscie chodzi o wystawe Ars Fumida.
Awatar użytkownika
Cinek
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Re: :-)

Post autor: Cinek » 12 lipca 2005, 22:05 - wt

Irek pisze:Wystawa zaliczona :-)
Katalog to spora ksi±żeczka (prawie 200 stron), podzielona na dwie główne czę¶ci "Europejskie przybory do palenia tytoniu" i "Azjatyckie przybory do palenia tytoniu". Każda czę¶ć opatrzona sporym wprowadzeniem. Cena w muzeum 30 zł. (moim zdaniem nie ma mowy o przepłacaniu).
Przewodnik po wystawie to 30 stron w większym formacie i spor± ilo¶ci± tekstu - cena 9 zł.
Je¶li chodzi wysyłkę katalogu i przewodnika to pani w kasie podała mi numery na do działu wydawnictw muzeum gdzie można się dopytywać o warunki.
(12) 295-55-00 w. 594
Skontaktowałem sie z Działem Wydawnictw Muzeum i za zaliczeniem pocztowym nabyłem katalog (Przewodnik mi nieogdaj Thorgal przywiózł z Grodu Smoka). Pycha! Pykałem dzis na balkonie moj± Irsę nabit± The Squir's ze szczypt± Night Cap i przegl±dałem ksi±żkę. Redakcja i opracowanie na najwyższym poziomie. Brawo!
W¶ród eksponatów na Ars Fumida znalazły się m. in. kapciuch, skrzyneczka na akcesoria, fajka, które należały do samego wieszcza - Adama Mickiewicza! (Fajka toczona z gruszy z okuciem obrzeża srebrnym).
Jest także fajka z papier-mache, palona w domu Estreicherów (dokładnie: palił j± "kumpel Hugo Kołł±taja - Dominik Estreicher, profesor rysunku w Szkole Głównej Koronnej, na wydziale, z którego kiedy¶ wyłoni się Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie; na marginesie w Ko¶ciele Mariackim zachował się obraz przedstawiaj±cy ¶w. Hieronima i Augustyna pędzla pana Dominika).
Wiele eksponatów zostało podarowanych przez wybitnego, aczkolwiek szerzej chyba nieznanego kolekcjonera polskiego w XX w. - Leona Kostkę.
Warta uwagi jest bibliografia (ach! Jest tam i ¶cigana przeze mnie na aukcjach ksi±żka Maliniaka "Tytoń w dawnej Polsce" W-wa 1933).
Cało¶ć zyskuje jeszcze dzięki krótkiemu teoretyczno-historycznemu wstępowi pióra Moniki Pa¶).
Kolega Irek wielce trafnie rzecz uj±ł, pisz±c, że nie ma mowy o przepłacaniu. To jest po prostu fakt!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kulturalne przy fajce gadanie”