Pianka

Tu możemy zamieścić informacje o fajkach szukających nowych właścicieli :D

Moderator: Moderatorzy

oerlemans
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Pianka

Post autor: oerlemans » 14 października 2010, 20:40 - czw

Mam do sprzedania piękinie rzeźbioną fajkę z pianki morskiej.
Fajkę tą przywiozłem dwa lata temu z Majorki i wypaliłem w niej zaledwie kilka "nabić" tytoniu Dunhill (widoczny na zdjęciach).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

CENA: hmmm..... nie wiem ile jest warta, 150 zł ?, a może da ktoś więcej ?

Na propozycje, czekam do końca niedzieli, tj. do godz. 23:59. (proszę pisać na priv).
Za dopłatą 25 zł dożucę w/w Dunhila - wypalone 4 lub 5 fajek.
oerlemans
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Re: Pianka

Post autor: oerlemans » 18 października 2010, 10:26 - pn

OGŁOSZENIE NIEAKTUALNE!!!
Wątek do skasowania.
Awatar użytkownika
W.Pastuch
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: W.Pastuch » 18 października 2010, 10:30 - pn

Chyba wszystkim było głupio napisać, że to klasyczny przykład tego, czego w piankach lepiej unikać...
W.Pastuch pipes

https://www.flickr.com/photos/wpastuch/" onclick="window.open(this.href);return false;
oerlemans
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Post autor: oerlemans » 18 października 2010, 12:05 - pn

keilwerth pisze:Chyba wszystkim było głupio napisać, że to klasyczny przykład tego, czego w piankach lepiej unikać...
Możesz napisać co to takiego, czego lepiej unikać?
Awatar użytkownika
W.Pastuch
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: W.Pastuch » 18 października 2010, 12:56 - pn

Wykonanie prawdopodobnie z klejonej pianki, ustnik z kiepskiego akrylopodobnego tworzywa, wklejany czop z gwintem lub bardzo waskim nawiertem.
Bardzo bym nie chcial, zebys odebral to jako jakikolwiek atak- po prostu uwazam, ze warto wiedziec, na co zwracac uwage kupujac pianke (o czym pisalem tez na fajkanecie).
W.Pastuch pipes

https://www.flickr.com/photos/wpastuch/" onclick="window.open(this.href);return false;
oerlemans
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Post autor: oerlemans » 18 października 2010, 14:41 - pn

Dzięki za konkretną odpowiedź.
Z ustnikiem i czopem jest tak jak napisałeś, chociaż według mnie ustnik jest nawet ładny (przypomina trochę bursztyn), co do jego jakości to trudno jest mi coś powiedzieć bo fajkę mam ok. 2 lat i ustnik wygląda jak nowy.
Co do materiału z jakiego jest wykonana? To chyba nieodpowiedni dział na tego typu pytania, ale właśnie - jak rozpoznać czy fajka jest zrobiona z jednolitej bryły sepolitu, a nie ze sprasowanego pyłu? Jeśli nie pochodzi od znanego producenta, to znaczy że nie jest z dobrego materiału? I wreszcie jak to rozpoznać? Mój egzemplarz obejrzałem dokładnie z każdej strony i za cholerę nie potrafię tego stwierdzić, nigdzie też nie znalazłem informacji jak to sprawdzić.
Awatar użytkownika
W.Pastuch
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: W.Pastuch » 18 października 2010, 17:20 - pn

Rozpoznanie pianki klejonej nie jest tak oczywiste, trzeba się dobrze przyjrzeć. Przede wszystkim pianka z bloku jest lżejsza, ale to niewiele pomaga, jako że każda fajka ma inną objętość i ciężko stwierdzić jaka jest waga własna materiału. Kolejną charakterystyką jest to, że pianka z bloku z łatwością zarysowuje się paznokciem, ale to też nie jest próba, którą łatwo przeprowadzić, szczególnie oglądając piankę w sklepie- chociaż można dyskretnie próbować zadrapać wnętrze komina :wink: Po wyglądzie też można co nieco ocenić, naturalna pianka ma taki jakby podpowierzchniowy połysk- łatwo to zauważyć na dobrze utrzymanych piankach używanych. Wtedy materiał jest pociemniały, ale ten kolor jest jakby pod połyskliwą powierzchnią, ciężko to opisać. Oprócz tego im bardziej standardowy (i niekoniecznie najwyższych lotów) jest kształt i ozdobne rzeźbienia, tym większe prawdopodobieństwo, że jest to masówka z niezbyt dobrych materiałów.
Kwestia producenta jest jakby najłatwiejsza. Ważne, żeby wiedzieć jakiej fajka jest firmy. Niekoniecznie musi być firmowana przez najlepszych wytwórców, ale jeżeli jest w ogóle anonimowa i nie wiadomo kto ją wyprodukował, to ponosimy przy kupnie duże ryzyko.
W.Pastuch pipes

Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 18 października 2010, 18:50 - pn

Wojtku nie wydaje mi się to oczywiste, żeby akurat w tym przypadku posądzać tą fajkę o wykonanie z "klejonki". Z moich doświadczeń wynika, że przebarwienie układa się "standardowo" a oprócz ciężaru właściwego, o którym wpomianłeś istotny jest też połysk i tendencja do kruszenia się. Na zdjęciac widać odłamane, ukruszone, bądź niedorobione fragmenty, co sugerowałoby jednorodny materiał. Klejonka, jest jednak bardziej "pancerna". Pomijając fakt jakości ustników i przede wszystkim czopów, które stanowią (z wyjątkiem wielokrotnie przez Ciebie wspominanym) dysonans z pięknymi główkami, fajki takie sprawiają wiele frajdy posiadaczom i są znakomite do palenia. Ja mam odczucie takie, że nawet tandetne tureckie ustniki i czopy nie wpływają na smak tak jak wydawało by się, że mogły by. Moim zdaniem to typowy turecki wyrób, który jednak można było nabyć za przystepna cenę, ciekawi mnie tylko czy ta fajka była, aż tak niesmaczna, że waro się jej było pozbywać ?
TO JA!!! TEN IDIOTA Z POCIĄGU!!!
Awatar użytkownika
W.Pastuch
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: W.Pastuch » 19 października 2010, 01:52 - wt

Chyba stałem się zbyt wybredny w kwestii fajek... :wink: Może to też przez to, że poszukuję w piance (pomijając niską wytrzymałość na urazy mechaniczne) prawie idealnego narzędzia do palenia; dlatego wydaje mi się, że dobrze jeśli pianka jest od początku do końca wykonana jak najlepiej, żeby faktycznie być jak najlepsza w smaku. IMHO w odróżnieniu od wrzośca ma być jakby przeźroczysta, żeby maksymalnie eksponować tytoń. Wrzosiec daje więcej od siebie, więc byle jaka albanka może czasem okazać się bardzo smaczna, w piance trudniej o taki fart jeżeli nie jest dobrze wykonana. No i prawdą jest, że rzeźbienia rzadko mi się podobają, więc nie doceniam estetyki wielu tych fajek.
Nie przeczę, że ta fajka może być całkiem przyzwoita, ale 150zl to nie mało, za $25 można znaleźć nową tego typu (przyjmując, że fajka jest właśnie anonimowa, bo nie wspomniałeś nic o producencie), a trochę dokładając można kupić coś bardziej pewnego.
W.Pastuch pipes

maciej stryjecki
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: maciej stryjecki » 19 maja 2012, 16:30 - sob

Moje pytanie, to taka trochę musztarda po obiedzie, ale jako że lubię musztardę, zwłaszcza sarepską (to nie reklama :) )...
Płynie już do mnie morzem taka pianka:
http://radicapipes.ecrater.com/p/137043 ... meerschaum" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.ebay.pl/itm/GREEN-MARBLE-Spe ... 1124wt_954" onclick="window.open(this.href);return false;

Z tego co udało mi sie wyczytać, chyba jest to rzeźba w bloku, a nie blok z odpadków, ale moja wiedza jest zbyt skromna, aby to stwierdzić organoleptycznie (tym bardziej, że paczka jeszcze nie dotarła). Czy mieliście może do czynienia z piankami Strambacha? I jaką drugą piankę byście mi polecili (mam awersję do rzeźbionych główek, głów i łbów)?
http://www.hfm.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 19 maja 2012, 19:21 - sob

oerlemans pisze:Co do materiału z jakiego jest wykonana? To chyba nieodpowiedni dział na tego typu pytania, ale właśnie - jak rozpoznać czy fajka jest zrobiona z jednolitej bryły sepolitu, a nie ze sprasowanego pyłu? Jeśli nie pochodzi od znanego producenta, to znaczy że nie jest z dobrego materiału? I wreszcie jak to rozpoznać? Mój egzemplarz obejrzałem dokładnie z każdej strony i za cholerę nie potrafię tego stwierdzić, nigdzie też nie znalazłem informacji jak to sprawdzić.
Jest prosty, acz niezbyt elegancki sposób na to, żeby stwierdzić czy fajka jest z całego bloku sepiolitu, czy też klejona. Nauczył go mnie mój klubowy Kolega, znany kolekcjoner, p. Rysiu Ćwiąkała. Otóż, żeby to sprawdzić, musimy piankę lekko w nieeksponowane miejsce.... polizać. Tak - nie żartuję. Jeśli jest to blok - na końcu języka poczujemy suchość. Sepiolit jest tak porowaty, że natychmiast wchłania wszystkie płyny i stąd te uczucie.
Próbowałem wielokrotnie i u mnie się to sprawdzało. Nie mam jednak dla porównania pianki klejonej, więc do końca nie wiem, jaka jest różnica.

Co do wyżej przedstawionej fajki, to wg mnie jest to typowa pianka turecka. Można taką dostać na tamtejszych bazarach za kilkadziesiąt złotych (w zależności od wprawy w targowaniu się). Mimo, ze tania, jest to najprawdopodobniej pianka z bloku, bo takie głównie tam sprzedają. Sam mam bardzo podobnego "sułtana" i bardzo dobrze mi się w nim pali. Oczywiście, wcześniej został lekko liźnięty w celu sprawdzenia :D
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
maciej stryjecki
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: maciej stryjecki » 20 maja 2012, 00:38 - ndz

Zapytam inaczej: jaka najlepszą piankę mozna obecnie kupić?
Awatar użytkownika
W.Pastuch
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: W.Pastuch » 20 maja 2012, 02:04 - ndz

Pisałem o piance kiedyś na fajkanecie, na forum chyba też, na swoim blogu również.
Ogólnie o piankach krąży zdecydowanie więcej mitów, niż faktów. Od rozpoznawania pianki z bloku vs. klejonej, różnicy między pianką afrykańską a turecką, przez to czym naprawdę jest pianka klejona, opalanie, "culottage" lub wybarwianie... Trzeba też pamiętać o tym, że pianka (tak jak i wrzosiec) może być bardzo różnej jakości- to z bloga, kiedyś pisane:

"Obecnie wiele się zmieniło w procesie produkcji fajek z pianki i sam handel pianką właściwie nie istnieje poza Turcją z powodu zakazu eksportu nieobrobionych brył. Przez to poza Turcją bardzo mało wie się o samym materiale i jego jakość i właściwości jako surowca są znane tylko miejscowym fajkarzom. Jednak pewnemu wytrwałemu znawcy pianki z USA udało się odszukać informacje z 1912r. o grade'ach pianki, jakie były używane w handlu w tamtych czasach. Takie były nazwy 6 poziomów jakości i ich ceny za skrzynię (około 30-35kg).
1 Sari Mali $160
2 Bir Nebrilk $135
3 Pamoukly $115
4 Dame Dukme $70
5 Orta Dukme $25
6 Giliz Dukme $10
Jak widać różnica w cenie jest podobna do różnic w cenie wrzośca. Obecnie ta klasyfikacja nie jest już stosowana i każdy fajkarz kupując piankę musi polegać tylko na własnym oku do jakości surowca. Tak dla perspektywy- 160 dolarów w 1912 roku odpowiada 3660 dzisiejszych dolarów. "

Polecam wnikliwe przeczytanie wątków na grupie amatorów fajek piankowych na http://www.smokersforums.co.uk" onclick="window.open(this.href);return false; - kiedy chciałem się o piankach więcej dowiedzieć, bardzo dużo informacji znalazłem tam.
Na pewno firmą, która wyłania się jako wyjątkowo dbająca o jakość (normalne czopy, przyzwoicie otwarte nawierty i ustniki, wysokiej jakości pianka z bloku) jest Fikri Baki (łatwo znaleźć do kupienie w internecie), IMP Meerschaum podobną są również bardzo dobrymi fajkami.
Warto dowiedzieć się jak najwięcej, żeby dokonać świadomego wyboru.
W.Pastuch pipes

maciej stryjecki
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: maciej stryjecki » 20 maja 2012, 02:56 - ndz

Jestś wielki.
Kiedy czytam taki post wiem, po co jest to forum. Wchodzi na nie taki pacjent, jak ja. Niedoświadczony, ale pełen entuzjazmu i dobrych chęci. Trafia na fachowca i jest sam miód. I to miejsce staje sie jego ulubionym.
Dzięki takim, ludziom, jak Ty.
Intresują mnie trzy pierwsze pozycje z listy. Wiem, że są google, ale może doradzisz mi linkiem, gdzie to kupić.
Słyszałm też wiele dobrego o fajce Astley:
http://www.fajka.net.pl/fajkowe-szczesc ... zcie-moja/" onclick="window.open(this.href);return false;
(na dodatek podejrzewam, że autorem tgo wpisu jest mój znajomy :) )
Co o niej sądzisz? Jak sie ma w Twoim rankingu?
No i jak ten Strambach...
Trzy następne też interesujące, bo chyba lepiej w nie zainwestować niż w "grusze do aromatów". Albo "fajki do próbek".
Ale to jest materiał, nie jego objawienie w produkcie...

Dzieki za wiedze i mam nadzieję, że podsumuje ja zakupem.
Doradź mi, co mam zrobić. Daj konkretne rozwiązania, jak możesz, jak dziecku we mgle...
Awatar użytkownika
W.Pastuch
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: W.Pastuch » 20 maja 2012, 10:40 - ndz

Chyba jednak nie czytasz uważnie.
Nie bardzo rozumiem jak mogą interesować Cię "pozycje z listy", skoro wyraźnie opisane jest, że jest to archaiczna klasyfikacja, używana przez handlarzy i kopalnie pianki- nigdy nie była używana w handlu i klasyfikacji gotowych fajek.
Nie będę sobie pozwalał na bezpośrednie rady zakupowe, czy linki. Tak jak napisałem, po to podaję źródła informacji, żebyś Ty i każdy inny czytelnik mógł sobie wyrobić własne zdanie i dzięki temu dokonać świadomego zakupu.
W.Pastuch pipes

ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajkowy market”