Co to za fajka?

Tutaj rozmawiamy o różnych fajkach, z którymi mamy przyjemność

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Co to za fajka?

Post autor: andnn » 07 maja 2006, 10:24 - ndz

Witam, nabyłem okazyjnie na targu staroci ciekawą fajkę. Fajka jest sygnowana z jednej strony St.Claude, z drugiej CHAP BRUVERE EXTRA, na spodzie ma numer 512-S. Na ustniku jest sygnatura CHAP. Fajka jest koloru ciemnego miodu, ma piękne usłojenie. Jest prosta, bezfiltrowa (tzn. ustnik jest zakończony metalowym trzpieniem-rurką, w którą można od biedy włożyć jakiś filtr 4mmm, np. z bibuły), jest w niezłym stanie, mam zamiar poddać ją renowacji i myślę że będzie mi służyć. Będę wdzięczny za informacje na temat tej fajeczki, później postaram się zrobić zdjęcia i pokazać jak wygląda przed renowacją i oczywiście pochawlę się też efektami "reanimacji...
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Łukasz Omasta
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Łukasz Omasta » 07 maja 2006, 14:30 - ndz

Fajka, jak sam pewnie zauważyłeś, pochodzi z St. Claude (miejsca więcej niż bliskiego każdemu fajczarzowi). Sama marka pochodzi jeszcze z lat dwudziestych poprzedniego wieku i została wprowadzona przez firmę Chapel Freres. Obecnie jest częścią grupy Berrod-Regad i tworzy rodzinę z Butz-Choquin, Claude Romain, Bontemps, Dr. Boston i Jima. Obecnie właścicielem grupy jest Fabien Guichon.

Same fajki Chap to jedna z wielu marek BC, które pomimo tego, że nie zasłużyły na znak BC w złocie, są fajkami zacnymi i godnymi uwagi.

Mam nadzieję, że takie wyjaśnienie daje Ci nadzieję na przyszłość i chęć restauracji :D
Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: andnn » 08 maja 2006, 16:33 - pn

Wielkie dzięki za szczegółowe wyjaśnienia. Z tym większym zapałem przystąpię do próby przywrócenia fajce dawnego blasku. :P
Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: andnn » 31 maja 2006, 08:47 - śr

Jak obiecałem pochwalę się efektami renowacji tej fajeczki :)
Główkę potraktowałem papierem ściernym od 240 do 1200, po tym ostatnim i polerce bawełną błyszczała jak lakierowana. Następnie nałożyłem carnaubę pomagając sobie trochę suszarką :) Po woskowaniu i polerowaniu główka trochę ściemniała, przed carnaubą miała piękny, jasny kolor wrzośca z pięknie widocznym usłojeniem. Ustnik również potraktowałem papierem ściernym od 240 do 1200, potem sproszkowana kreda i na koniec pasta polerska. Wszystko ręcznie. Efekt jest taki że fajka wygląda lepiej od niektórych nowych które mam w kolekcji. Popołniłem, jako niedoświadczony, jeden błąd - mianowicie szlifowałem osobno połączenie ustnika z główką i teraz niestety widać minimalne niedopasowanie. Teraz juz wiem że ten kawałek powinno się szlifować przy zamontowanym ustniku. Poniżej podaję zdjęcia fajki po renowacji, chociaż na zdjęciach nie wygląda tak okazale jak "na żywo"

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
And
Ostatnio zmieniony 02 czerwca 2006, 14:25 - pt przez andnn, łącznie zmieniany 2 razy.
aker
Początkujący
Początkujący

Post autor: aker » 31 maja 2006, 13:57 - śr

Nie mogę się powstrzymać i powiem że pięknie to wyszło. Mam jedno małe pytanko : czy po tylu latach użytkowania wrzosiec nie jest przesiąknięty jakąś nieprzyjemną wonią ?
Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: andnn » 31 maja 2006, 14:34 - śr

fajka nie była chyba zbyt często palona, bo w kominie nie było zbyt wiele nagaru. O wiele bardziej zapuszczony był ustnik - poprzedni właściciel chyba nie wiedział że istnieją wyciory :D jednak spirytus + 20 wyciorów zrobiło swoje :D Do główki po wyczyszczeniu komina zastosowałem metodę profesorską i teraz fajka praktycznie tylko "pachnie" nowością :D
Guldan
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Post autor: Guldan » 31 maja 2006, 15:11 - śr

bardzo ladnie wyglada teraz.

az sie chce szukac jakis starych fajek do renowacji...
Jakub
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Jakub » 31 maja 2006, 16:30 - śr

Wygląda jak nowa. A czym potraktowałeś ustnik z zewnątrz?
Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: andnn » 31 maja 2006, 20:42 - śr

Jakub pisze:Wygląda jak nowa. A czym potraktowałeś ustnik z zewnątrz?
Tak jak pisałem wyżej - najpierw papiery ścierne, na koniec polerka pastą polerską (zwykła do samochodów, dostałem trochę od znajomego blacharza) ręcznie, kawałkiem starych dżinsów :D Nie nakładałem na razie carnauby na ustnik, wydaje mi się że nie potrzeba...
Guldan
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Post autor: Guldan » 31 maja 2006, 21:40 - śr

to ja przez ciebie andnn nabylem dzisiaj Capitola na allegro (http://img185.imageshack.us/img185/4357/capitol4zl.jpg) wlasnie w celu reanimacji i nadania nowego zycia owej fajce :)

czuje ze renowacja starej fajki bedzie ciekawa przygoda :)
Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: andnn » 01 czerwca 2006, 13:59 - czw

W takim razie życzę sukcesów przy renowacji :) U mnie też już czeka na swoja kolej kilka "zobycznych" fajeczek. Dalsze dyskusje na temat odnawiania proponuję prowadzić w dziale o tej właśnie tematyce, trochę bowiem zeszliśmy z początkowego tematu "co to za fajka" :D
Pozdrawiam
And
amfiarz
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: amfiarz » 15 czerwca 2006, 18:14 - czw

Jeezu, ale piękna! W życiu bym nie podejrzewał, że z takiego starocia jak na pierwszym zdjęciu da się zrobić coś takiego. Chyba zacznę odwiedzać targi staroci, może też trafię na coś takiego ;)
Fajka i tabaka kulturą Polaka!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajki”