Mój pierwszy Peterson

Tutaj rozmawiamy o różnych fajkach, z którymi mamy przyjemność

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
j4szczur
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: j4szczur » 10 kwietnia 2007, 13:52 - wt

Moim skromnym zdaniem Petersony ze średniej i niskiej półki wymagają uzdatnienia. Ja to robię tak:
1) szlifuję wnętrze komina papierem ściernym w celu pozbycia się bejcy, brudu, resztek po procesie produkcyjnym, wyrównania śladów uchwytów maszyny tokarskiej,
2) szlifuję przewód dymowy papierem ściernym zwiniętym w rulonik, celem pozbycia się bejcy, brudu,
3) przecieram przewód dymowy wyciorem pomoczonym w spirytusie, a następnie czystym. Czynność tą powtarzam aż wycior wychodzi czysty. Czyszczę w podobny sposób chusteczką higieniczną miejsce na czop i miejsce na kondesat w fajkach systemowych,
4) czyszczę ustnik spirytusem (niekiedy muszę całkowicie odnosić ustnik, jeśli Peterson jest stary i ustnik z ebonitu tego wymaga).

Po takich zabiegach fajka przy pierwszych paleniach smakuje wyraźnie lepiej. Wbrew pozorom wyżej wymienione zabiegi nie wymagają dużgo nakładu pracy.
wpatrzony
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant
Kontakt:

Post autor: wpatrzony » 10 kwietnia 2007, 19:22 - wt

J4szczur ma 100% racji. Sam tak zrobiłem, niestety wpadłem na to dopiero po kilku paleniach 120 i B10. Smak bez porównania.
Obrazek
GG: 1529271
Skandal
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Skandal » 10 kwietnia 2007, 20:59 - wt

czy fajki (np. Peterson) robione na dany rynek(wschodnia europa), różnią sie jakiością od innych???
Awatar użytkownika
j4szczur
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: j4szczur » 10 kwietnia 2007, 22:38 - wt

Wschodnia Europa to w większości odbiorca fajek produkowanych na rynek niemiecki (tzn. często filtr 9mm, ustnik akrylowy, czerwona bejca, szelak, lakier). Przez to rzadziej się spotyka w trafikach Petersony bezfiltrowe.

Kilku znających się fajczarzy informowało mnie parę lat temu w jakich zachodnich trafikach warto kupować, a w jakich nie. W uproszczeniu - w droższych dobrych warto z uwagi na dobrą jakość danego modelu. W innej zachodniej trafikach cena była niższa, ale też jakość gorsza.

Jakość fajek Peterson w polskich trafikach zależy od dystrybutora.
Dystrybutorem Petersona na Polskę jest Mostex Poland.

Mostex ma szokująco niskie ceny. Patrz:

Fajka PETERSON Great Explorers "Crean"
Cena 390,00zł (9 mm filtr).
Obrazek

Zagraniczna trafika którą miałem okazję wypróbować: http://www.danpipes.dk
PETERSON Great Explorers "Tom Crean"
Price $USD 179 (excl. VAT) - 518,47 zł
Price $USD 224 (incl. VAT) - 648,81 zł
Obrazek

Czy te fajki różnią się jakością na korzyść http://www.danpipes.dk? Czy też zdjęcie fajki z http://www.mostex.pl jest kiepskiej jakości? Kto zgadnie? Kto kupi obie i spróbuje?
Marcin_Pro
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Marcin_Pro » 10 kwietnia 2007, 22:46 - wt

j4szczur pisze: Czy te fajki różnią się jakością na korzyść http://www.danpipes.dk? Czy też zdjęcie fajki z http://www.mostex.pl jest kiepskiej jakości? Kto zgadnie? Kto kupi obie i spróbuje?
Po to zacne Forum i Kolegów doświadczenia i rady by błądzić na darmo nie trzeba było :wink:

A swoją drogą to znam Pety z Irlandii czy Londynu i różnica niestety jest!
"Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, kiedy się ją dzieli". Albert Schweizer
Obrazek

Pipe Club Wrocław + Fajczarze.pl - Serwis poświęcony fajce i paleniu fajki
Awatar użytkownika
Carnesir
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Post autor: Carnesir » 11 kwietnia 2007, 21:34 - śr

Ładny ten Peterson 8)

Życze smacznego palenia.
"Fajka jest fontanną kontemplacji, źródłem przyjemności, towarzyszem mędrca; a człowiek, który ją pali myśli jak filozof i postępuje jak Samarytanin" --- Edward George Bulwer-Lytton.

GG-20 84 929
joshua
Pykacz
Pykacz

Post autor: joshua » 11 kwietnia 2007, 21:40 - śr

ŚWIETNA FAJECZKA. Bardzo udany zakup. Życzę miłego pykania. :D
"A gdy wiesz jak wicher wyje na piszczelach rej,
Jak leci szkwał, przejmuje ulewa,
Jak fala kipi, syczy i śpiewa,
To powrócisz na morze i na szlak, o hej!
Ściągnie Cię na ocean włóczęgi tęsknota."
(Jack London)
Awatar użytkownika
cision
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: cision » 17 kwietnia 2007, 22:25 - wt

Cóż. Mój Peterson został zakupiony w Irlandii w sklepie z pamiątkami, bo to jedyne sklepy w jakich w Killarney można kupić fajkę. Kosztował zaledwie 45EUR, więc do drogich z pewnością nie należy, co po wykonaniu bylo widać. Na szczęście po niewielkim nakładzie pracy, wszystko udało się wyprostować tak, aby sprawiał zadowolenie właścicielowi czyli mnie. Prekarbonizat czy też inne świństwo, którym to maźnięto usunąłem do gołego drewna, aczkolwiek później jeszcze wychodziło to to przez kilka paleń w postaci smaczków. Górę komina zeszlifowałem jakieś 0,5 mm coby nietrafiony rant nie raził i teraz jestem zadowolony. Na razie popalam w nim SH, choć kupiłem go z myślą o UF, ale jakoś mi się nie zgrały, ale może to raczej wina niezgrania się jeszcze mnie z UF (ale jest coś w tym tytoniu co każe mi jeszcze z nim eksperymentować). Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajki”