fajki systemowe czyli pragniemy scs.

Tutaj rozmawiamy o różnych fajkach, z którymi mamy przyjemność

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Mariusz Broniarz
Fajczarz
Fajczarz

Re: Fajka brentford England

Post autor: Mariusz Broniarz » 02 marca 2008, 12:36 - ndz

Chcąc się czegoś dowiedzieć i nauczyć zadam być może głupie pytanie.Dlaczego takie fajki nazywane są systemowymi?Wiem ,że zbudowane są z kilku części,ale nic po za tym.
Ponoć pytań głupich nie ma. :?:
"Kto myśli,że może,ten może.A kto myśli,że nie może,ten nie może.To jest nieuchronne,niezaprzeczalne prawo".
Pablo Picasso.
Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

Post autor: elvislike » 02 marca 2008, 12:43 - ndz

system pomaga usuwac w trakcie palenia kondensat oraz chlodzic dym. system falcon ma aluminiowa chlodnice plus wczesniejszy filtr. drugi (a moze raczej pierwszy?) system petersona z pulapka (takim zbiorniczkiem retencyjnym) na kondensat. w zasadzie wszystkie fajki posiadajace jakikolwiek filtr sa fajkami systemowymi. wrzuc w wyszukiwarke "system" to powinienes znalezc cos do poszperania.
pozdrawiam:-)
we are not what we eat, we are what we don't shit... (hugh romney)
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 02 marca 2008, 12:50 - ndz

elvislike pisze:system pomaga usuwac w trakcie palenia kondensat oraz chlodzic dym. system falcon ma aluminiowa chlodnice plus wczesniejszy filtr. drugi (a moze raczej pierwszy?) system petersona z pulapka (takim zbiorniczkiem retencyjnym) na kondensat. w zasadzie wszystkie fajki posiadajace jakikolwiek filtr sa fajkami systemowymi. wrzuc w wyszukiwarke "system" to powinienes znalezc cos do poszperania.
Ja bym raczej obstawiał że fajki systemowe to takie w których można wymieniać poszczególne elementy w obrębie jakiegoś systemu produktów. System falkon to:
- główki
- "łyżeczki"
- ustniki
- filtry

Zasadniczo w obrębie systemu wszystko pasuje do wszystkiego- za wyjątkiem ustników oczywiście- z takimi systememi mamy do czynienia w zasadzie w każdej dziedzinie, od piór wiecznych- gdzie w obrębie systemu pasują naboje, po aparaty fotograficzne gdzie w obrębie systemu pasować mogą obiektywy, karty pamięci, baterie, muszle oczne, paski itp...

A może oba pomysły są słuszne.
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

Post autor: elvislike » 02 marca 2008, 16:36 - ndz

JSG pisze: ***
Ja bym raczej obstawiał że fajki systemowe to takie w których można wymieniać poszczególne elementy w obrębie jakiegoś systemu produktów. System falkon to:
- główki
- "łyżeczki"
- ustniki
- filtry

Zasadniczo w obrębie systemu wszystko pasuje do wszystkiego- za wyjątkiem ustników oczywiście- z takimi systememi mamy do czynienia w zasadzie w każdej dziedzinie, od piór wiecznych- gdzie w obrębie systemu pasują naboje, po aparaty fotograficzne gdzie w obrębie systemu pasować mogą obiektywy, karty pamięci, baterie, muszle oczne, paski itp...

A może oba pomysły są słuszne.
obstawal bym jednak przy zswoim zdaniu na dodatek posilkujac sie tym co napisal pan z. turek w "fajka mniej szkodzi", rozdzial "w pogoni za systemem" (nie jest to opowiadanie sensacyjne:-)). oczywiscie do dyskusji jest kwestia czy pan turek moze byc absolutnie niekwestionowanym autorytetem z monopolem na prawde... jednak wracajac do tego co opisuje to chodzi o to by system dawal scs (sucho, chlodno i slodko) a wiec wszelkie proby uzyskania tego efektu. efekt ten ma zapewnic system ktory chlodzi i osusza. to o czym piszesz to chyba pewna unifikacja (?, nie do konca jestem tez przekonany czy to dobre slowo...). pewna z tego wzgledu, ze jak sam pewnie zauwazyles nie wszystkie wkrecane glowki (dostepne na rynku pierwotnym czy tez wtornym) beda pasowac do twego falcona. jeszcze gorzej jest z fajkami systemu petersona... tu trzeba uzyc znacznej sily aby dopasowac...
pan zbigniew turek wymienial:
- corn-cob (tu ja sie nie do konca zgadzam... chyba ze chodzi o "dosladzanie")
- peterson
- calabash (nie chodzi tu o nazwe shape'u)
- troost juvelite
- system masta (ichni patent)
- oldenkott
- la pipe del'an 2000 (jakies kuriozum z filtrem elektrostatycznym...)
- rurki brighama
- lindberg (kapitan)
- fajka telewizyjna (krzyzowka fajki z shish'a... nawet turek podchodzi do tego z rezerwa...)
- captain waren (cos jak opisywany wczesniej na forum digger)
i wreszcie falcon i wszyscy "krewni i znajomi" falcona. (tu sprobuj sobie pomieniac elementy...)
wszystko na podstawie "fajka mniej szkodzi" z. turka, wydawnictwo "pomorze" '93, "w pogoni za systemem s.138-148
Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

fajki systemowe czyli pragniemy scs.

Post autor: elvislike » 02 marca 2008, 16:44 - ndz

temat byl poruszany w kilku miejscach i dotyczyl poszczegolnych systemow. wydaje mi sie, ze wlasciwym bedzie utworzenie zbiorczego tematu dotyczacego fajek systemowych i wydzielenie oraz przeniesienie postow z jednego z ostatnich tematow gdzie probowal "dryfowac" na ogolne wody. niniejszym to czynie:-)
Awatar użytkownika
Mariusz Broniarz
Fajczarz
Fajczarz

Re: fajki systemowe czyli pragniemy scs.

Post autor: Mariusz Broniarz » 02 marca 2008, 20:46 - ndz

Dziękuje bardzo.Wychodzi na to,że im więcej osób poruszy ten temat ,tym więcej będzie opini.Praktyka czyni mistrza-należy poprostu kupić taki sprzęcik.
W postach szanownych kolegów padło tyle słów obco dla mnie brzmiących,że ponownie spędze cały dzień na wyszukanie odnośników,które przemówią do mnie po polsku.
W wyszukiwarce wpisywałem różne słowa dotyczące systemu,ale wyskakiwały tylko rzeczy,które nie wyjaśniały sprawy.
Pozdrawiam.
Ps Uczę się dalej
"Kto myśli,że może,ten może.A kto myśli,że nie może,ten nie może.To jest nieuchronne,niezaprzeczalne prawo".
Pablo Picasso.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajki”