6 fajek wygrzebanych ze starego garażu...

Tutaj rozmawiamy o różnych fajkach, z którymi mamy przyjemność

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Dugi
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

6 fajek wygrzebanych ze starego garażu...

Post autor: Dugi » 31 sierpnia 2010, 23:27 - wt

witam. miałem ostatnio przyjemność pogrzebać trochę w rzeczach należących do rodziny znanej persony z czasów prl-u. wszystko to znajdowało się w starym garazu, z którego to zabrałem całkiem sprawnego fiata 126p, kilka akcesoriów do niego itp. podczas szukania narzędzi do mojego malucha natknałem się na pudełko, w którym znalazłem 6 fajek, noszących dość wyraźne ślady użytkowania. fajeczki te są chyba z wyzszej półki jak na tamte czasy i dostępność w ówczesnej Polsce (m.in Lorenzo, ale o tym dalej). do teraz aż trzęsę się z radości patrząc na te nabytki. póki co po koleji napiszę sygnaturę każdej fajki, potem dorzucę zdjęcia.
1. Lorenzo SCL 30Y8615 - wg mnie to chyba jest freehand, duży klocek wrzośca wycięty w fantazyjny, nieregularny kształt.
2.Carlton DRI-Swete Made in France 086. niestety, ma ułamany ustnik. będę musiał napisać do ktregoś z przemyskich mistrzów z prośbą o dorobienie.
3. Mastercraft originals 1978 Italy. Kolejna leciutka fajeczka, raczej z małym kominem. szkoda, że lakierowana...
4. Dr Max London Made. Prosta, ładny wrzosiec.
5.OWN make Virgin (logo z 3 literkami B wpisanymi w romb) 694, Made in England. Kwadratowy w przekroju kanał dymowy.
6. Jumbos, Imported briar. Duża, masywna fajka, bent. Ładne usłojenie wrzośca.

Czy ktoś coś wie na temat wyżej wymienionych? ciekawa zdobycz czy raczej pospolite fajeczki?
i tu najwazniejsze pytanie. Czy ktoś z forumowiczów znających się na renowacji starych fajek podjąłby się doprowadzenia ich do stanu używalności (higienia, wygląd itp)??? Ja mam za mała wiedzę i zero sprzętu, pozatym boję się coś spieprzyć. Oczywiście jestem w stanie pokryć koszty materiałów i robocizny. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
KrzysT
Fajczarz
Fajczarz

Re: 6 fajek wygrzebanych ze starego garażu...

Post autor: KrzysT » 01 września 2010, 09:40 - śr

Najlepsza "według firmy" nr 5, czyli BBB (Best British Briars/Blumfeld Best Briar), shape 694, czyli prawdopodobnie rzecz z lat 60 ubiegłego wieku.
Reszta przeciętna.
Contrarwise, (...), if it was so, it might be; and if it were so, it would be but as it isn't, it ain't. That's logic.
Awatar użytkownika
Dugi
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: Dugi » 01 września 2010, 10:24 - śr

dzięki wielkie za odpowiedź. Nie wiem co mi się ubzdurało z tym lorenzo, że to jakaś topowa firma :D Tak czy siak, fajki bardzo mi się podobają, kilka z nich ma kształty, z którymi nie miałem do czynienia. szkoda, żeby się zmarnowały a napewno w mojej skromnej kolekcji znajdzie się dla nich miejsce:)
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 01 września 2010, 10:42 - śr

Lorenzo to włoszczyzna, zwykle bardzo przyzwoite fajki. Zaleźnie od serii trafiają się lepsze i gorsze okazy. Mimo to jest to dość stara, bo o korzeniach sięgających jeszcze XIXw firma włoska.
Dr. Max to ciekawa firma, były to fajki budżetowe. Mimo niskiej ceny zwykle dość przyzwoite.
Jambos to prawdopodobnie fajka francuska.
Polecam poszukać przzedewszystkim na pipedia org.
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 01 września 2010, 10:48 - śr

Dugi pisze:witam. miałem ostatnio przyjemność pogrzebać trochę w rzeczach należących do rodziny znanej persony z czasów prl-u. wszystko to znajdowało się w starym garazu, z którego to zabrałem całkiem sprawnego fiata 126p, kilka akcesoriów do niego itp.
Pozdrawiam.
A właściciele o tym wiedzieli? :wink:
TO JA!!! TEN IDIOTA Z POCIĄGU!!!
Awatar użytkownika
Dugi
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: Dugi » 01 września 2010, 11:00 - śr

nie, pod osłoną nocy to robiłem, z pończochą na głowie :wink:
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 03 września 2010, 21:36 - pt

No, no - znaleźć tak po prostu u nas raczej rzadkie BBB to wielkie szczęście.
Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o tych markach wejdź sobie na te linki:

http://www.pipephil.eu/logos/index-en.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://pipedia.org/index.php?title=Pipe_Brands_/_Makers" onclick="window.open(this.href);return false;
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
Awatar użytkownika
Dugi
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: Dugi » 03 września 2010, 23:47 - pt

niestety, moja radośc musi jeszcze poczekać, bo starsza pani (właścicielka) powiedziała, ze fajki nie są jej, właściciel gdzieś tam żyje więc trzeba go spytac o zgodę. będe walczył.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajki”