Co to za fajka?

Tutaj rozmawiamy o różnych fajkach, z którymi mamy przyjemność

Moderator: Moderatorzy

Marcin_
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Co to za fajka?

Post autor: Marcin_ » 19 marca 2005, 14:48 - sob

Czesc!
Ostatnio w rece wpadla mi pewna fajka, lecz nie wiem jakiej firmy ona jest. Wyglada na wrzosiec. Napisy na niej to "Dr MAX London made". Zastanawialem sie czy o nie Dunhill lecz wole zapytac.
Pozdrawiam,
Marcin.
Jestem dyspozytorem własnych torów.
h_bert
Fajczarz
Fajczarz

Re: Co to za fajka?

Post autor: h_bert » 19 marca 2005, 15:12 - sob

Marcin_ pisze:Czesc!
Ostatnio w rece wpadla mi pewna fajka, lecz nie wiem jakiej firmy ona jest. Wyglada na wrzosiec. Napisy na niej to "Dr MAX London made". Zastanawialem sie czy o nie Dunhill lecz wole zapytac.
Nie, to nie Dunhill. Dr Max byly ponoc luksusowym towarem w Pewexach. Coz, jaki system, taki luksus. Podobno bardzo przyzwoite fajeczki.
Pozdrawiam
h_bert
In Gawith We trust
PYK
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: PYK » 19 marca 2005, 15:31 - sob

Z tego co wiem DR MAX to secondy od Dunhilla w?a?nie.
Keep the "faja" burning!!!
(BLF)

SKYPE ME "fario2007"
Eugene Hot
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Post autor: Eugene Hot » 19 marca 2005, 16:23 - sob

Znam tylko cztery seconds Dunhilla: Parker, Hardcastle, Savory's Argylle, Masta (system). Sk?d informacja?
Pipesmokers of all countries, incorporate!
[url=callto://hoteugene]Obrazek[/url]: hoteugene
h_bert
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: h_bert » 19 marca 2005, 16:43 - sob

Eugene Hot pisze:Znam tylko cztery seconds Dunhilla: Parker, Hardcastle, Savory's Argylle, Masta (system). Sk?d informacja?
Ja nie znam zadnych secondow od Dunhilla. Skad ta informacja? :D
Gwoli wyjasnienia. Dunhill zadnych secondow nie posiada? i nie posiada. Przez secondy rozumiem produkty, ktore nie spelniaja wysrubowanych wymogow producenta i sa sprzedawane pod inna marka. Oto? wszystkie glowki, ktore takich wymogow nie spelnialy, trafialy do pieca. Zadna inna firma (nalezaca do Dunhilla) poza nim samym nie stosuje oil curingu. Parker od poczatku byl osobna firma (co ciekawsza tez nigdzie nie stosowal kitow, przynajmniej kiedys). Takoz Hardcastle. Z Dunhillem laczyl je tylko ksiegowy :).
Odnosnie Dr Max - napisalo sie tak kiedys Rotmowi i fama poszla w swiat. Uwierze ze jakis Dr Max i jakis Dunhill mogly pochodzic z jednego korzenia. Mogl nawet je wyciac w tartaku w klocki francuski specjalista. Inny Francuz mogl je obie jedna po drugiej wytoczyc na tokarce. Ale potem jedna (lepsza) glowke kupil Dunhill, druga Dr Max i ich drogi sie rozeszly. Dr Max nie ma nic wspolnego z Dunhillem.
Pozdrawiam
h_bert
In Gawith We trust
Eugene Hot
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Post autor: Eugene Hot » 19 marca 2005, 17:26 - sob

h_bert pisze:
Eugene Hot pisze:Znam tylko cztery seconds Dunhilla: Parker, Hardcastle, Savory's Argylle, Masta (system). Sk?d informacja?
Ja nie znam zadnych secondow od Dunhilla. Skad ta informacja? :D
Z wiarygodnych ?róde?. Ca?y czas lista jest weryfikowana na rosyjskim forum, informacja uzupe?nia si? i sprawdza.
h_bert pisze: Gwoli wyjasnienia. Dunhill zadnych secondow nie posiada? i nie posiada. Przez secondy rozumiem produkty, ktore nie spelniaja wysrubowanych wymogow producenta i sa sprzedawane pod inna marka. Oto? wszystkie glowki, ktore takich wymogow nie spelnialy, trafialy do pieca. Zadna inna firma (nalezaca do Dunhilla) poza nim samym nie stosuje oil curingu. Parker od poczatku byl osobna firma (co ciekawsza tez nigdzie nie stosowal kitow, przynajmniej kiedys). Takoz Hardcastle. Z Dunhillem laczyl je tylko ksiegowy :).
Wystarczy po?o?y? obok siebie fajki podobnych shape'ów ze wspomnianymi sygnaturami, ?eby upewni? si?, ?e s? blizniacze, ró?ni? si? wy??cznie jako?ci? klocków. Koledzy w klubie dobrali wiele takich par. Na sekondach kity si? trafiaj?. Oil curing na szcz??cie, Dunhill te? nie stosuje od wielu dziesi?cioleci. Ten patent by? stosowany przez pewien czas wy??cznie z oszcz?dno?ci, kiedy zapotrzebowanie na fajki by?e tak wielkie, ?e brak?o sezonowanego drewna. W patencie o tym wyra?nie si? pisa?o.
h_bert pisze:Odnosnie Dr Max - napisalo sie tak kiedys Rotmowi i fama poszla w swiat. Uwierze ze jakis Dr Max i jakis Dunhill mogly pochodzic z jednego korzenia. Mogl nawet je wyciac w tartaku w klocki francuski specjalista. Inny Francuz mogl je obie jedna po drugiej wytoczyc na tokarce. Ale potem jedna (lepsza) glowke kupil Dunhill, druga Dr Max i ich drogi sie rozeszly. Dr Max nie ma nic wspolnego z Dunhillem.
Korsyka?skiego wrzo?ca zabrak?o, stosuje si? cz??ciej grecki, hiszpa?ski, maroka?ski, za to ostatnio znów dost?pny legendarny algerian briar. Rewelacja ostatnich czterech lat - nowe dunhillowskie Charatany. Po zjednoczeniu tych brandów pod BAT, produkcj? nadzoruje sam Colin Fromm. Niektóre fajki s? doskona?e. Okazyjnie naby?em stright grain lumbermana dubl comfort - co? wspania?ego. Chocia? robiony w warsztacie Dunhill, ale to na pewno first. Ani jednej skazy, shape, uslojenie, wyko?czenie na poziomie legendarnych charatanów dodunhillowskiej epoki.

Sukcesów,
Gienek.
Dziku

Post autor: Dziku » 19 marca 2005, 18:33 - sob

Eugene Hot pisze:(...) Oil curing na szcz??cie, Dunhill te? nie stosuje od wielu dziesi?cioleci. Ten patent by? stosowany przez pewien czas wy??cznie z oszcz?dno?ci, kiedy zapotrzebowanie na fajki by?e tak wielkie, ?e brak?o sezonowanego drewna. W patencie o tym wyra?nie si? pisa?o.(...)
No to Gienku trafi?e? H_berta centralnie w sam ?wiatopogl?d...
Eugene Hot
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Post autor: Eugene Hot » 19 marca 2005, 19:08 - sob

Jak kto? lubi olejone, s? jeszcze angielskie Ashton i Ferndown (Les Wood), niektóre z ameryka?skich od Von Erck, Randy Wiley, Mike Butera, w?oskich Castello, Radice, Ser Jacopo. Wg mnie, to chwyt reklamowy. Najlepiej kurz? si? fajki z dobrze sezonowanego air cured wrzo?ca.
h_bert
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: h_bert » 19 marca 2005, 23:03 - sob

Eugene Hot pisze: Wystarczy po?o?y? obok siebie fajki podobnych shape'ów ze wspomnianymi sygnaturami, ?eby upewni? si?, ?e s? blizniacze, ró?ni? si? wy??cznie jako?ci? klocków. Koledzy w klubie dobrali wiele takich par. Na sekondach kity si? trafiaj?.
Argument IMO nietrafiony. Przeciez wiesz ze Dunhill zlecal robienie glowek za granica. Z pewnoscia zamawial je wiekszymi partiami (oszczednosc) rowniez dla Parkera (i pozniej Hardcastle). Dla mnie seconda to nie czyni.
Eugene Hot pisze: Oil curing na szcz??cie, Dunhill te? nie stosuje od wielu dziesi?cioleci. Ten patent by? stosowany przez pewien czas wy??cznie z oszcz?dno?ci, kiedy zapotrzebowanie na fajki by?e tak wielkie, ?e brak?o sezonowanego drewna. W patencie o tym wyra?nie si? pisa?o.
2 cytaty z alt.smokers.pipes:
Jeff Folloder
"All Dunhill briar pipes are oil-cured. However, recent production has seen the efficiency "optimizing" of the production process and some of the step have been eliminated as being too time-consuming or costly."
Michael D. Lindner:
"Yes, Dunhill uses some method of oil curing today. It is NOT the same
method of years ago. It is still a good method, and a similar process is
found in Ashton, Ferndown, and James Barber pipes."
Eugene Hot pisze: Korsyka?skiego wrzo?ca zabrak?o, stosuje si? cz??ciej grecki, hiszpa?ski, maroka?ski, za to ostatnio znów dost?pny legendarny algerian briar. Rewelacja ostatnich czterech lat - nowe dunhillowskie Charatany. Po zjednoczeniu tych brandów pod BAT, produkcj? nadzoruje sam Colin Fromm. Niektóre fajki s? doskona?e. Okazyjnie naby?em stright grain lumbermana dubl comfort - co? wspania?ego. Chocia? robiony w warsztacie Dunhill, ale to na pewno first. Ani jednej skazy, shape, uslojenie, wyko?czenie na poziomie legendarnych charatanów dodunhillowskiej epoki.
Nabytku gratuluje. Byly ladne (w miare niedrogie) na etrafika.cz. Teraz ostal sie ino jeden. Historia Charatana jest sama w sobie ciekawa, a Dunhill nabyl go juz po raz drugi. Polecam wszystkim ciekawy artykul:
http://jjallen57.tripod.com/sitebuilder ... mation.htm
Pozdrawiam
h_bert
In Gawith We trust
Awatar użytkownika
Jarek
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Jarek » 19 marca 2005, 23:37 - sob

H_bercie, Twoja nieposkromiona wiedza skutkuje rosn?cym zaufaniem do Twoich rzetelnych os?dów. Troch? zg?upia?em i nie wiem ju?, kto wi?kszym jest autorytetem, Ty, czy Eugene. Póki co, obydwu Was darz? wielkim szacunkiem.
love is...letting him light his pipe at the table after dinner...forgiving her for washing your pipes in the dish-washer
h_bert
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: h_bert » 20 marca 2005, 01:37 - ndz

Jarek pisze:H_bercie, Twoja nieposkromiona wiedza skutkuje rosn?cym zaufaniem do Twoich rzetelnych os?dów. Troch? zg?upia?em i nie wiem ju?, kto wi?kszym jest autorytetem, Ty, czy Eugene. Póki co, obydwu Was darz? wielkim szacunkiem.
Bez przesady. Do wiedzy Hota jeszcze mi baardzo daleko. Jeno angielskie fajki najbardziej mnie interesuja i czytam o nich najwiecej, wiec tutaj postanowilem miec wlasne zdanie.
Pozdrawiam
h_bert
In Gawith We trust
Eugene Hot
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Post autor: Eugene Hot » 20 marca 2005, 01:48 - ndz

h_bert pisze: Przeciez wiesz ze Dunhill zlecal robienie glowek za granica. Z pewnoscia zamawial je wiekszymi partiami (oszczednosc) rowniez dla Parkera (i pozniej Hardcastle). Dla mnie seconda to nie czyni.
Kwestjonujesz fakt robienia fajek przez warsztaty Dunhilla w Londynie? W latach 80-ch, 90-ch cz??? operacji wst?pnych robili ró?ni podwykonawcy. Ale i w tym okresie w?asn? produkcj? nie zawieszano. Co wg ciebie "czyni second"?
h_bert pisze: 2 cytaty z alt.smokers.pipes:
Jeff Folloder
"All Dunhill briar pipes are oil-cured. However, recent production has seen the efficiency "optimizing" of the production process and some of the step have been eliminated as being too time-consuming or costly."
Michael D. Lindner:
"Yes, Dunhill uses some method of oil curing today. It is NOT the same
method of years ago. It is still a good method, and a similar process is
found in Ashton, Ferndown, and James Barber pipes."
Szanuj? zdanie pana Follodera, jak kolekcjonera i zapalonego fajczarza, podobaj? mi si? niektóre fajki Lindnera, ale s? bardziej miarodajne ?ród?a: William Ashton Taylor, który przez ponad dwadzie?cia lat pracowa? w produkcji Dunhilla ?wiadczy, ?e "he never observed any oil applied to a Dunhill bowl", "David Field told that he is convinced that oil curing stopped after 1968", i nareszcie ani w licznych wywiadach Simona Glendenninga, dyrektora Alfred Dunhill Pipes Limited, ani na stronie firmy, ani w ?adnych reklamach i oficjalnych dokumentach, nie ma ani jednego wspomnienia o tej technologii, w odró?nieniu od innych producentów, którzy oil curing stosuj?.
h_bert pisze:Nabytku gratuluje. Byly ladne (w miare niedrogie) na etrafika.cz. Teraz ostal sie ino jeden. Historia Charatana jest sama w sobie ciekawa, a Dunhill nabyl go juz po raz drugi. Polecam wszystkim ciekawy artykul:
http://jjallen57.tripod.com/sitebuilder ... mation.htm
Te nie drogie, te? trafiaj? si? bardzo ciekawe.

Sukcesów,
Gienek.

P.S. O wspó?czesnych charatanach s? ciekawe materia?y i linki na http://www.pfeifenbox.de oraz na http://www.daft.de
Awatar użytkownika
Jarek
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Jarek » 20 marca 2005, 09:42 - ndz

W tym kontek?cie, je?li mo?na, mam pytanie : co to jest "The Partner"?Bezfiltrówka, du?y wygodny biliard bent, dobrze mi si? j? pali, ale ni diab?a nie wiem, kto j? robi?, poza tym, ?e pochodzi z Londynu. Pozdrowienia i z góry dzi?kuj? za fachow? pomoc.
love is...letting him light his pipe at the table after dinner...forgiving her for washing your pipes in the dish-washer
Eugene Hot
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Post autor: Eugene Hot » 20 marca 2005, 10:52 - ndz

Jarek pisze:W tym kontek?cie, je?li mo?na, mam pytanie : co to jest "The Partner"?Bezfiltrówka, du?y wygodny biliard bent, dobrze mi si? j? pali, ale ni diab?a nie wiem, kto j? robi?, poza tym, ?e pochodzi z Londynu. PozdrowieniaCzy i z góry dzi?kCzyuj? za fachow? pomoc.
Czy jakie? napisy lub znaczki na fajce s??
h_bert
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: h_bert » 20 marca 2005, 11:11 - ndz

Eugene Hot pisze: Kwestjonujesz fakt robienia fajek przez warsztaty Dunhilla w Londynie? W latach 80-ch, 90-ch cz??? operacji wst?pnych robili ró?ni podwykonawcy. Ale i w tym okresie w?asn? produkcj? nie zawieszano. Co wg ciebie "czyni second"?
Przyjrzalem sie sprawie dokladniej. W okresach w ktorych Dunhill sam toczyl klocki, mial stemple Parkera i Hardcastle i czesc "odpadow" szla tam. Ale z drugiej strony fabryka Parkera to byl osobny budynek, a Parker wiekszosc klockow bral z innych, niezaleznych zrodel. Tak wiec sa nieliczne Parkery i Hardcastle wytoczone u Dunhilla, ale majac jakis egzemplarz nie mamy pewnosci gdzie powstal. Jim Beard, a.s.p:
"The odds of a Hardcastle starting off in the Dunhill factory are
maybe 1 out of a thousand, or more likely 1 out of 10,000. The odds
on a Parker being a Dunhill second are better, but not much better."
Eugene Hot pisze:Szanuj? zdanie pana Follodera, jak kolekcjonera i zapalonego fajczarza, podobaj? mi si? niektóre fajki Lindnera, ale s? bardziej miarodajne ?ród?a: William Ashton Taylor, który przez ponad dwadzie?cia lat pracowa? w produkcji Dunhilla ?wiadczy, ?e "he never observed any oil applied to a Dunhill bowl", "David Field told that he is convinced that oil curing stopped after 1968", i nareszcie ani w licznych wywiadach Simona Glendenninga, dyrektora Alfred Dunhill Pipes Limited, ani na stronie firmy, ani w ?adnych reklamach i oficjalnych dokumentach, nie ma ani jednego wspomnienia o tej technologii, w odró?nieniu od innych producentów, którzy oil curing stosuj?.
Przyznam ze sam juz nie wiem. Z drugiej strony w artykule z 83r R.D.Field (czlowiek ktory zakladal z Taylorem Ashtona) pisze o oil curingu w Dunhillu:
"This process is still very closely guarded by the firm and is not normally shown to visitors. I was shown the process because I brought a copy of the original patent with me and specifically raised the issue."
http://www.rdfield.com/Articles/Dunhill ... arison.htm
To jest rownie wiarygodne zrodlo co Taylor. Nie zdziwilbym sie gdyby okazalo sie ze pod skrzydlami BAT z oszczednosci nie stosowalo sie tego procesu obecnie.
Pozdrawiam
h_bert
In Gawith We trust
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajki”