Strona 1 z 2

Jak smakowac tyton

: 13 sierpnia 2010, 16:22 - pt
autor: Thesary
Jak w tytule-jak smakowac tyton, jak znalezc te wszystkie wspanialosci jakie opisujecie w recenzjach tytoni na forum?? Ja mam pewnie zabite kubki smakowe od papierochow, ale chcialbym znalezc tyle nut co Szanowni Koledzy :wink:

Re: Jak smakowac tyton

: 13 sierpnia 2010, 17:02 - pt
autor: Alan
Hm...może palić?

Re: Jak smakowac tyton

: 13 sierpnia 2010, 17:22 - pt
autor: kolejarz1986
Thesary pisze:Jak w tytule-jak smakowac tyton, jak znalezc te wszystkie wspanialosci jakie opisujecie w recenzjach tytoni na forum?? Ja mam pewnie zabite kubki smakowe od papierochow, ale chcialbym znalezc tyle nut co Szanowni Koledzy :wink:
Kolega poczyta forum, to się dowie, że smakowanie tytoniu fajkowego to nie taka łatwa sprawa. Wydaje się że niby nic takiego trudnego-nabić, zapalić i nie zalać się kondensatem (i nie nałykać się go). Chyba każdy początkujący nie czuje zbyt wiele na początku. Mocne aromaty(np. SG Fire Dance), pomagają w odczuwaniu tego smaku(przynajmniej w moim przypadku). Należy pamiętać, że na początku mimo, mocnego aromatu, nie poczuje się tylu smaczków. Dobra rade dał Alan: tylko praktyka pozwala na "rozwiniecie skrzydeł".
Jeżeli lubisz mocno aromatyzowane tytonie(nie mylić z aromatami typu Alsbo, Poniatowski), poszukaj na forum w odpowiednim dziale(opisy tytoni i dział dla początkujących). Na pewno coś znajdziesz dla siebie.
Pozdrawiam.

Re: Jak smakowac tyton

: 13 sierpnia 2010, 17:52 - pt
autor: sat666sat
Ziać i jeszcze raz ziać - smaki same przyjdą) :pipeman:

Re: Jak smakowac tyton

: 13 sierpnia 2010, 17:58 - pt
autor: kras
Technika palenia wyrobi się z czasem, a wtedy smak stanie się bardziej odczuwalny.


Proponuję na początek "popchnąć" dym z ust do nosa i tamtędy go wypuścić. Mam nadzieję, że nie głoszę herezji ;)

Re: Jak smakowac tyton

: 13 sierpnia 2010, 18:27 - pt
autor: kolejarz1986
kras pisze: Proponuję na początek "popchnąć" dym z ust do nosa i tamtędy go wypuścić. Mam nadzieję, że nie głoszę herezji ;)
Jak dla mnie to żadna herezja. Puszczam dym nosem czasami, bo czuć wtedy nowe smaki w palonym tytoniu.

Re: Jak smakowac tyton

: 13 sierpnia 2010, 21:27 - pt
autor: Thesary
Alanie i Kolejarzu, palić będę aż się będzie kurzyć
(Moderatorze, w domu mam komputer z polskimi znakami, więc się nie denerwuj że raz piszę z raz bez) :offtopic:
Chodziło mi bardziej o praktyczne jakieś porady na temat smakowania. Powiedzmy jak z winem-ludzie uczą się smakować wino, wydobywać aromaty odpowiednią techniką etc etc. Szczerze mówiąc, to po przeczytaniu takich "smakowitych" recenzji tytoni byłem przekonany, że istnieje takie "fajkowe kiperstwo".

Re: Jak smakowac tyton

: 13 sierpnia 2010, 21:47 - pt
autor: Alan
Kiperem nie jestem i raczej nie będę. Przede wszystkim naucz się palić tytoń tak, abyś wyczuwał jego smak, a nie gorąc i kondensat. Kiedy już to opanujesz to rób już co chcesz - puszczaj kółeczka, wypuszczaj dym nosem, otwórz usta i pozwól mu samemu się ulotnić, kieruj dym na podniebienie, język, przed zęby, na policzki...Pomysły przyjdą same i nie zdziw się, jak wpadniesz na naprawdę coś dziwnego. Tu wielu tak ma :)

Re: Jak smakowac tyton

: 14 sierpnia 2010, 21:36 - sob
autor: Thesary
ahh kółeczka moja miłość :D

Re: Jak smakowac tyton

: 16 sierpnia 2010, 09:19 - pn
autor: draco59
Alan pisze:Kiperem nie jestem i raczej nie będę. Przede wszystkim naucz się palić tytoń tak, abyś wyczuwał jego smak, a nie gorąc i kondensat. Kiedy już to opanujesz to rób już co chcesz - puszczaj kółeczka, wypuszczaj dym nosem, otwórz usta i pozwól mu samemu się ulotnić, kieruj dym na podniebienie, język, przed zęby, na policzki...Pomysły przyjdą same i nie zdziw się, jak wpadniesz na naprawdę coś dziwnego. Tu wielu tak ma :)
Ło to , to...i jeszcze spróbuj popijania: mlekiem , whisky , brandy , winem . Mleko i alkohole(przyzwoite) dobrze mi się z tytoniem palonym w fajce komponują. Spróbuj... :D

Re: Jak smakowac tyton

: 16 sierpnia 2010, 09:56 - pn
autor: kolejarz1986
draco59 pisze:Ło to , to...i jeszcze spróbuj popijania: mlekiem , whisky , brandy , winem . Mleko i alkohole(przyzwoite) dobrze mi się z tytoniem palonym w fajce komponują. Spróbuj... :D
Ja do tych napoi dodałbym jeszcze kawę, piwo wszelakie(ciemne, jasne, pasteryzowane lub nie), niektórzy popijają różnymi sokami.
Oprócz napojów, warto spróbować palenia w różnych miejscach. Przykład: palę zazwyczaj w pokoju, przy otwartym oknie. Ostatnio paliłem w parku i tytoń który mi nie smakował w pokoju (MacBaran Mixture), na dworze był smaczny. Nie miał takiego charakterystycznego smaku, który mnie wręcz odrzucał. Póki nie ma mrozów, możesz spróbować wyjść z fajeczka na powietrze.
Pozdrawiam.

Re: Jak smakowac tyton

: 18 sierpnia 2010, 23:52 - śr
autor: Thesary
Mleko odpada, nie przełknę, brandy pod dostatkiem u mnie :D

Re: Jak smakowac tyton

: 30 sierpnia 2010, 00:16 - pn
autor: Thesary
Wcięło mi opcję edytuj!!! W temacie: FVF od SG smakuje mi jak żuta skarpeta, z kolei Virginia Flake od McBarena daje spektrum słodyczy i aromatów, a Simply Unique W.O Larsena napełnia mi gębę słodyczą i smaczkami. Powiem szczerze że zgłupiałem doszczętnie, bo myślałem że FVF będzie mi wybornie smakował (zapach dojrzałego, sfermentowanego tytoniu w puszcze jest zniewalający). Co robię źle???

Re: Jak smakowac tyton

: 30 sierpnia 2010, 00:37 - pn
autor: jar
Thesary pisze:... FVF od SG smakuje mi jak żuta skarpeta, z kolei Virginia Flake od McBarena daje spektrum słodyczy i aromatów, a Simply Unique W.O Larsena napełnia mi gębę słodyczą i smaczkami. Powiem szczerze że zgłupiałem doszczętnie, bo myślałem że FVF będzie mi wybornie smakował (zapach dojrzałego, sfermentowanego tytoniu w puszcze jest zniewalający). Co robię źle???
Najpewniej palisz za szybko, może zbyt "łapczywie" i zbyt "energicznie" i stąd - za gorąco. Va trzeba palić bardzo powoli i równomiernie. Typowa dla dobrych Virginii jest ich "wrażliwość" na sposób palenia: palenie zbyt gorące daje podobne do opisywanych przez Ciebie nieprzyjemne wrażenia, palenie NAPRAWDĘ chłodne daje to, za co takie tytonie cenimy.

Być może należy też zwrócić uwagę na właściwe podsuszenie i ewentualnie rozdrobnienie tytoniu oraz właściwe nabicie fajki.

Znane są też przypadki takiego nie optymalnego smaku Va w paleniu w nienajlepszej lub nie najlepiej opalonej fajce - mam na myśli fajki z wrzośca.

Jak zawsze

Jacek A. R.

Re: Jak smakowac tyton

: 30 sierpnia 2010, 13:53 - pn
autor: Thesary
No tak ale flake do McBarena, też Va mi bardzo smakuje, a FVF już nie....