O polerowaniu drewna slów kilka...

Tutaj możemy uzyskać odpowiedzi na wszelkie problemy związane z dbaniem o naszą kochankę

Moderator: Moderatorzy

Perry
Fajczarz
Fajczarz

O polerowaniu drewna slów kilka...

Post autor: Perry »

Chciałbym się zna Wami podzielić ciekawą metodą którą do tej pory stosowalem do fletów poprzecznych drewnianych.
Większość osób czyszcząc drewno przechodzi standardowo przez wszystkie rózne gradacje papierów ściernych kończąc na 2000-2500. Potem często w ruch idą pasty polerskie róznej maści i na tym wiele osób kończy. Później kladziemy wosk itp.

Jest jeszcze jedna metoda mechaniczna która daje większy połysk niż najdrobniejsze pasty polerskie (biała G300 lub Alox). Zwykła kolorowa gazeta albo papier pakowy. Nawet zwykły papier do drukarki się sprawdza. Najlepsze są jednak kolorowe tygodniki.

Trzeba bardzo intesnywnie i cierpliwie polerować taką fajke gazetą. Jest to czas około godziy. To samo możemy robić z ustnikiem i rożnymi metalowymi elementami. Efekt końcowy jest porównywalny z nawoskowaną fajką. Zauważyłem też że polerowanie gazetą wyciąga dodatkowo rysunek fajki. Zanzaczam jest to robota dla ludzi wyjątkowo cierpliwych..

Oczywiście na koniec można położyć wosk i zrobić delikatnie to samo :)

Przy jakimś spotkaniu pokaże Wam kilka fajek polerowanych tą metodą które nie były traktowane woskiem ani lakierem nigdy a błyszczą się przepięknie.
Awatar użytkownika
Qboland
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Re: O polerowaniu drewna slów kilka...

Post autor: Qboland »

Stosowałem tą metodę do ratowania płyt CD. Po polerce gazetą płyta zaczynała działać. Polerowałem gazetą też styki elektroniki.
Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: andnn »

Sposób nie jest aż tak egzotyczny jak mogłoby się wydawać. Wszak np. papier 2500 to już prawie gazeta :wink: Tak więc skuteczność takiej metody jest porównywalna z polerką tylko najdrobniejszymi papierami, jednak wydaje się że należałoby ją stosować tylko w przypadku fajek nie zniszczonych, gładkich. Sam z powodzeniem poleruję w ten sposób każdą moją fajkę bezpośrednio po paleniu. Co prawda nie gazetą a chusteczką higieniczną, ale co papier to papier :pipeman:
Perry
Fajczarz
Fajczarz

Wlaśnie sukces tej metody polega na użyciu gazety która ste duo twardsz. Szczególnie ta kolorowa..
Pan Abażur
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Pan Abażur »

Kolorowa, a czy równoznacznym jest to z połyskliwym papierem kredowym, typu telemagazyny, cz też gazetowym drukowanym na kolorowo, jak np. Superexpress itp?
A czy nie barwi to jasnych fajek? Nie "wciera" się w ten sposób barwnika w drewno?

PZDR
Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Post autor: maciej_faja »

No przecież było napisane, że kolorowa gazeta poprawia kontrast :lol: :lol: :lol:
Masz starą lub uszkodzoną fajkę - kup poradnik "NOWA-STARA FAJKA".

Pozdrowienia z południowej Wielkopolski
Perry
Fajczarz
Fajczarz

Pisząc kolorwa gazeta miałem na myśli właśnie papier kredowy lub coś w tym rodzaju. Barwnia tak latwo nie wetrzesz :) Mi sie nie udalo jeszcze ;]
Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

Post autor: elvislike »

co do polerowania papierem gazetowym to spotkalem sie z polerowaniem... szyb w oknach po ich umyciu:-)
osobiscie nie sprawdzalem (po kazdym myciu szyba robi sie przeciez coraz ciensza a ja dbam o swoje okna:-)) jednak z polerowniem szyb papierem (koniecznie stare gazety) spotkalem sie kilkukrotnie. co do polerowania fajki... musze sprobowac:-)
pozdrawiam:-)
we are not what we eat, we are what we don't shit... (hugh romney)
Hobbit
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Hobbit »

IMO kolorową prasą nie powinno się polerować fajki. Tusz drukarski to przecież chemia. Papier czysty (czyt. niezadrukowany) - myślę że ok. I tak najlepiej MZ podpolerowuje się fajeczkę kawałkiem czystego jeansu, robiąc tak po każdym paleniu nasze fajki naprawdę zacnie wyglądają. Co czas jakis powiedzmy raz w roku można lekko dołożyć carnauby i przepolerować gruntowniej też jeansem lub nawet bawełnianą szmatką. Efekt bdb.
Prawdziwi twardziele nie jedzą miodu. Prawdziwi twardziele żują pszczoły. :)
Polemarcha
Pykacz
Pykacz

Post autor: Polemarcha »

Kolorową prasą NA PEWNO nie powinno się polerowac fajki. Tak się składa, że jestem drukarzem z czternastoletnim stażem pracy i wiem, że o ile druki nie są polakierowane (a wewnętrzne strony czasopism nie są), po jakimś czasie farba zacznie wcierac się w fajkę. A jaki to może miec wpływ na drewno? Podejrzewam, że zacznie się brudzic i tyle. :? Co innego czysty arkusz... byle by jak najmniej gładki! Miłego polerowania :pipeman: .
Pan Abażur
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Sporadycznie stosuję czyste białe kartki podprowadzone z drukarki...

PZDR
Awatar użytkownika
andrzejn175
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: andrzejn175 »

Osobiście preferuję polerowanie (świeżo po paleniu) gałgankiem z koszulki typu t-shirt + wosk pszczeli.Rezultat mnie w każdym razie zadowala.
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG »

Zły wujek pisze:Osobiście preferuję polerowanie (świeżo po paleniu) gałgankiem z koszulki typu t-shirt + wosk pszczeli.Rezultat mnie w każdym razie zadowala.
Wosk pszczeli? To mnie zaskoczyłeś, niejednokrotnie przygotowywałem pasty do drewna oparte o wosk, jednak nigdy do drewna które ma pracować w cieple, ciekaw jestem jak się to zachowuje.
Kostka carnauby kosztuje 12zł, starcza na bardzo długo... ja od lutego nie zużyłem jeszcze połówki, ba nawet ćwierci, takiej kostki.

Co do papieru, jest to niezła metoda, ale jak kolega drukarz pisał pisemka kolorowe to średnie rozwiązanie, lepiej kupić ryzę jakiegoś cienkiego papieru.
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
Pan Abażur
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Często po woskowaniu zostają miejsca z grubszą warstwą wosku - papier to likwiduje i równomiernie rozprowadza wosk. A kolorowe pisemka... nie do fajki...
A o wosku pszczelim to już było na forum...

PZDR
Pan Abażur
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

JSG pisze:... ja od lutego nie zużyłem jeszcze połówki, ba nawet ćwierci

...no to ja od lutego już niejedną "połówkę" zużyłem...

PZDR
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak dbać”