wyrzucic 3 letni tytoń?

Tu początkujšąy fajczarze mogą zadawać pytania weteranom fajki.

Moderator: Moderatorzy

Teodor
Początkujący
Początkujący

wyrzucic 3 letni tytoń?

Post autor: Teodor »

chociaż regularnie palę fajkę od 2 mies dopiero, to pierwsze podchody do tego robiłem juz jakies 3 lata temu. Zgubiłem wtedy gdzies fajke i został mi tytoń Mac Barena - Vanillia Cream, otwarty i ledwie napoczęty. Przeleżał sobie w szufladzie mojego biurka w saszetce, no i teraz dopiero się nim zainteresowałem. Kolega namawiał mnie gor±co, ze powinien byc teraz suchutki i pyszny przez to leżakowanie, ale moim zdaniem smakuje fatalnie, stracił cały aromat, jest suchy jak wiór w porównaniu z tytoniami jakie teraz zakupiłem... myslicie ze jeszcze mi sie na cos przyda? moze Ľle go palę, może jest cenny? a moze wyrzucic?
"Zakopmy fajkę pokoju" :P
Jakub
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Jakub »

Przez 3 lata w nieszczelnej saszetce tytoń mógł tylko wyschn±ć na wiór i nic więcej. Nie zgodzę się z opini± Twojego kolegi, że taki "leżakowany" tytoń jest pyszny. Owszem tytonie można trzymać przez wiele lat, ale szczelnie zamknięte, żeby dojrzewały. Zreszt± kolega Hubert napisał bardzo ciekawy artykuł na stronie http://www.alt-pl-fajka.prv.pl/ w dziale "tytonie". Polecam jego lekturę.
A co do Twojego Mac Barena? Szkoda go wyrzucać. Ja bym go włożył do słoja z nawilżaczem.
Pozdrawiam.
Hilson

Post autor: Hilson »

:)

Witam,
nie każdy lubi palić aromaty.
Nie każdy lubi tytonie od Mac Barena, ale każdy lubi do dobrego palenia tytonie o odpowiedniej wilgotno¶ci.
Tak jak kol. Jakub :arrow: do słoja i nawilżać, szkoda pieniędzy wyrzucać do kosza na ¶mieci, bo w saszetce po prostu stracił cał± wilgoć.
P.S.
Kierowany sentymentem z powodzenie przeprowadziłem reanimację kilku saszetek Amphora Regular (br±zowa), która to w fabrycznym zamknięciu przeleżała ...na¶cie lat.
Dziku

Post autor: Dziku »

Pewnie, że tak jak napisali Koledzy. Włożyć do sloja i cierpliwie nawilżyć. Kiedy¶ odzyskałem tak star± czerwon± Amphorę i była lepsza od tej produkowanej obecnie. Zreszt± przypominam sobie, że dyskutowali¶my już kiedy¶ o tym na Forum, tylko nie pamiętam przy jakiej okazji...
Teodor
Początkujący
Początkujący

ok jeszcze 2 pytania:

Post autor: Teodor »

w wielu postach wspominacie o przechowaniu tytoni w słojach, jesli pierwotnie były one kupione w saszetkach. czy mam przez to rozumiec wkładanie saszetki do słoja i zamykanie, czy przesypywanie tytoniu do słoika? wiem ze to maj± byc takie słoje jak na miód - zamykane hermetycznie, ale jesli przesypie z saszetki do takiego słoja i będzie ten tytoń go wypełniał tylko w 1/3 to czy nie straci aromatu przez zamkniete z nim powietrze? w końcu saszetki ¶ci¶le przylegaj± do tytoniu i nie ma w nich za duzo powietrza...
a drugie pytanie to - czym nawilżyc? znalazłem teraz posta, że wrzuca sie tam skórkę jabłka albo ziemniaka, albo w piekarniku cos tam się robi :) piekarnik to moze zaskomplikowane, ale ile takiej skórki dorzucic? tak mniej wiecej pół jabłka? :)
"Zakopmy fajkę pokoju" :P
bublik
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: bublik »

Wrzuć wacik kosmetyczny, lekko wilgotny (skrop go, a nie zalej wod±!). Skórka od jabłka może ple¶nieć (fuj!) no i na pewno trochę zmieni smak tytoniu.

P.S. ZnajdĽ mniejszy słój jak ten masz za duży ;-)
Odnomu - bublik, drugomu - dyrka ot bublika.
Jakub
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

W swoim pierwszym po¶cie poleciłem lekturę ciekawego artykułu Huberta Krzemienia. Wydaje mi się, że wyczerpuj±co odpowiada on na Twoje pytania. Pozwolę sobie przytoczyć niektóre fragmenty wyżej wspomnianego artykułu:

"(...) Ponadto pojemniki z tytoniem musz± być jak najbardziej hermetyczne. Plastikowe torebki i woreczki foliowe szczelne dla gazów nie s±, więc się nie nadaj±. Po trzecie do dojrzewania potrzebny jest tlen. Tak więc pojemnikom próżniowym mówimy zdecydowane i stanowcze NIE. Owszem tytoń w nich pozostanie ¶wieży, ale dojrzewać (prawie) nie będzie. (...) Wiemy już że pojemniki na tytoń musz± być hermetyczne, aby zapewnić odpowiedni± wilgotno¶ć i utrzymanie ¶rodowiska gazowego dla bakterii. Jakie więc pojemniki się nadaj± do przechowywania? OdpowiedĽ jest prosta - puszki lub słoje. (...) Słoje. Ceramiczne lub szklane. Koniecznie z plastikow±, silikonow± lub gumow± uszczelk±. Tradycyjna czerwona gumowa uszczelka do weków ma jednak sporo przeciwników. Podobno ujemnie wpływa na smak tytoniu. Nie sprawdzałem tego organoleptycznie, ale przestrzec przed tym czytelnika muszę. Najlepsze s± solidne ceramiczne słoje do herbaty z metalowym zamknięciem. Dobre s± też słoje szklane produkcji Ikei lub z arcopalu. W chwili obecnej najkorzystniejsze wydaj± się słoje w których sprzedaje się kawę "Prima ¦niadaniowa". Nawet bior±c pod uwagę natychmiastow± utylizację rzeczonego produktu, słoje te s± w korzystnej cenie. Poza tym s± w odpowiedniej wielko¶ci, by przechowywać 50g i więcej tytoniu. (..)

Wyżej wspomniany artykuł porusza problem przechowywania tytoniu po to by dojrzewał. Je¶li kupuję w trafice puszkę lub saszetkę tytoniu, który znam i który mi smakuje to nie bawię się oczywi¶cie w przechowywanie go w słoju, skoro i tak niebawem go wypalę. Je¶li jednak uda mi się kupić okazyjnie jak±¶ większ± ilo¶ć tytoniu w saszetkach, to zawsze przesyypuję go i przechowuję go w słojach po kawie prima.

Je¶li idzie o skórkę od jabłka. Kiedy zaczynałem palić fajkę, znajomy polecił mi tę metodę. Jednak tytoń naci±gn±ł aromatu jabłka, ale w jaki¶ taki nieprzyjemny sposób. Osobi¶cie odradzam. Niech to już będzie zwykły wilgotny bawełniany wacik kosmetyczny. Najlepsze moim zdaniem s± nawilżacze ceramiczne (wydatek rzędu 5 zł w trafice).
Dziku

Patentów na nawilżanie jest co najmniej kilka.
Osobi¶cie stosuję waciki kosmetyczne wklejone w wieczko słoika. Nawilżaj± powoli i nie zasyfiaj± tytoniu. Tyle, że zawarto¶ć słoika trzeba czasem przemieszać.

A o nawilżaniu i wilgotno¶ci tytoniu już było tutaj. O nawilżaczach ceramicznych za¶ tutaj
Aż sam sprawdziłem, bo my¶lałem, że nam wyszukiwarka padła :wink:
h_bert
Fajczarz
Fajczarz

Re: wyrzucic 3 letni tytoń?

Post autor: h_bert »

Teodor pisze: Kolega namawiał mnie gor±co, ze powinien byc teraz suchutki i pyszny przez to leżakowanie, ale moim zdaniem smakuje fatalnie, stracił cały aromat, jest suchy jak wiór w porównaniu z tytoniami jakie teraz zakupiłem... myslicie ze jeszcze mi sie na cos przyda? moze Ľle go palę, może jest cenny? a moze wyrzucic?
Skoro mnie zacytowano, to musze sie odezwac :). Tyton przesuszony wiele traci w smaku, mozna go nawilzyc, ale wraz z woda odparowaly z niego rozmaite olejki eteryczne, etc. W przypadku aromatu moze lepiej zasmakowac, bo w optymistycznym przypadku rozne "ulepszacze" tez wyparowaly. W przypadku Virginii lub La, smaku przesuszenie z pewnoscia nie poprawi. Ale sprobowac mozna. Nawilzaj woda destylowana, zadnych skorek od jablka czy ziemniaka (raz ze nie beda wystarczajaco wilgotne, dwa - plesn, trzy - smak). Wody nie aplikuj bezposrednio w tyton, ale np na wacik kosmetyczny, czy chusteczke jednorazowa, ktore to powiesisz pod denkiem sloja. Mozesz tez zostawic otwarty sloj na pare godzin i przykryc go mocno wilgotna (ale nie kapiaca) chusteczka higieniczna. Sloj musi byc oczywiscie idealnie czysty, i nie po ogorkach kiszonych :D. Operacja ciekawa, sprobowac warto. Jesli sam tyton wyda Ci sie zbyt nijaki w smaku, zawsze mozesz go uzywac do rozcienczania innych mieszanek. Powodzenia.
h_bert
In Gawith We trust
KonraDos
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: KonraDos »

Jakub pisze:[...]W chwili obecnej najkorzystniejsze wydaj± się słoje w których sprzedaje się kawę "Prima ¦niadaniowa".
Troszkę poza tematem, ale dla sprostowania, czy w zasadzie naprowadzenia... Prima ¶niadaniowa jest juz ze zwykł± zakrętk±. Aktualnie interesuj±ce Nas słoiki stosowane s± od "Rumby" wzwyż (rodzaje Primy). A słoje s± naprawdę ¦WIETNE! Osobi¶cie również bardzo polecam.

Co do 3 letniego tytoniu, to moim zdaniem lepiej to wywalić do ¶mieci. Mac Baren naprawdę nie jest drogi i w przeciwieństwie do wspominanych "zabytkowych" Amphor ogólnie dostępny, a gimnastyka z nawilżaniem może byc jedynie tymczasow± "reanimacj±", przy czym wcale nie wróci mu prawdziwego smaku.

"Lepiej mało dobrego, niż dużo byle jakiego." - nie pamiętam kto to pierwszy napisał, ale to m±dre słowa.
"Jeśli są wątpliwości, to nie ma wątpliwości."
Dziku

KonraDos pisze:(...)Co do 3 letniego tytoniu, to moim zdaniem lepiej to wywalić do ¶mieci.(...)
Przecież to można zrobić w każdej chwili. Wywalenie potencjalnie niezłego tytoniu do ¶mieci bez próby jego reanimacji to zwykłe marnotrawstwo wsparte wypielęgnowanym lenistwem :wink: Przecież samo nawilżanie ani nie wymaga większych nakladów, ani pracochłonne nie jest. A do ¶mieci wyrzucić zawsze można... Najstarszy tytoń jaki "reanimowałem" poprzez nawilżanie to był "Prince Albert" z lat 60-tych ubiegłego wieku. I po nawilżeniu okazał się być zdatnym do palenia, a nawet (moim zdaniem) lepszy od aktualnie robionego. Działanie było podyktowane czyst± ciekawo¶ci±, bo akurat za wszelakim Burleyem (łagodnie mówi±c) nie przepadam...
KonraDos
Fajczarz
Fajczarz

Nawilżanie można potraktować dwojako.
Nawilżanie tytoni aktualnie nieosi±galnych, jak chociażby wsponiany przez Ciebie Dziku antyk, oraz nawilżanie jako sztuka dla sztuki.

Renowacja "antyków" jest jak najbardziej chwalebna i usprawiedliwia każdy nakład wysiłu dla osi±gnięcia celu. Natomiast renowacja powszechnie dostępnego ¶redniaka to albo sztuka dla sztuki, albo sk±pstwo.

Ja na swoje przyjemno¶ci nie żałuję ani czasu, ani wysiłku, ani pieniędzy i to co napisałem o wyrzuceniu tego tytoniu, jest opini± sformułowan± na podstawie mojego osobistego szacunku do odrobiny luksusu i przyjemno¶ci, za które palenie fajki uważam.
Je¶li ¶wierzy tytoń dostępny prawie wszędzie za ok. 25 zł, postawiłbym obok 3 letniego wyschniętego odpowiednika.... to z szacunku dla własnego podniebienia wybrałbym ¶wierzy.

Wła¶ciciel tytoniu i tak zrobi jak zechce. Ja tylko napisałem co by się stało, gdyby taka sytuacja mnie spotkała.
Dziku

KonraDos pisze:(...) Ja tylko napisałem co by się stało, gdyby taka sytuacja mnie spotkała.
I bardzo słusznie. :)
Z kolei ja napisałem - co ja bym zrobił... A wła¶ciciel - zrobi co zechce.

Osobi¶cie nie uważam akurat tego tytoniu za najlepszego z oferty Mac Barena - więc zaciekawiłoby mnie jak smakuje po ewentualnym wyzbyciu się czę¶ci aromatu.
Podpisuję się pod tym co słusznie napsał H_bert.
h_bert pisze:(...)Tyton przesuszony wiele traci w smaku, mozna go nawilzyc, ale wraz z woda odparowaly z niego rozmaite olejki eteryczne, etc. W przypadku aromatu moze lepiej zasmakowac, bo w optymistycznym przypadku rozne "ulepszacze" tez wyparowaly.
(...) Operacja ciekawa, sprobowac warto. Jesli sam tyton wyda Ci sie zbyt nijaki w smaku, zawsze mozesz go uzywac do rozcienczania innych mieszanek.
Poza tym wczytajcie się w wywody H_berta na temat przechowywania tytoniu. Zostawianie nawilżonych aromatów na dłuższe leżakowanie raczej mija się z celem. Stwierdzenie, że kilkunastoletni aromat będzie lepszy je¶li został przesuszony i ponownie nawilżony niż gdyby był trzymany przez ten czas hermetycznie zamknięty jest stwierdzeniem ryzykownym, ale... wiele wskazuje, że może być prawdziwe.
Jakub
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Tytoniu się nie wyrzuca. Zawsze można kupić ¶wieży, a ten suchy potrzymać w słoiku z nawilżaczem ot "na czarn± godzinę". Kiedy¶ bywało tak że jak nie miało się papierosów, a głód nikotynowy wzrastał, paliłem pety z popielniczki. Na szczę¶cie to już przeszło¶ć (i dzi¶ nie palę papierochów), ale został mi szacunek do każdego grosza (i każdego grama tytoniu) :)
KonraDos
Fajczarz
Fajczarz

Dziku pisze:Osobi¶cie nie uważam akurat tego tytoniu za najlepszego z oferty Mac Barena - więc zaciekawiłoby mnie jak smakuje po ewentualnym wyzbyciu się czę¶ci aromatu.
W zasadzie nie sposób się z tym nie zgodzić, gdyż taki tytoń mógłby być swego rodzaju "nowym do¶wiadczeniem". Mogłoby się zdażyć, że traumatycznym, aczkolwiek to warte sprawdzenia.
Z jednej strony jako miło¶nik aromatów nadal twiedzę, że nie miałbym z niego porzytku... a z drugiej strony szczerze przyznaję, że taki eksperyment budzi we mnie odrobinę ciekawo¶ci.
Jakub pisze:Kiedy¶ bywało tak że jak nie miało się papierosów, a głód nikotynowy wzrastał, paliłem pety z popielniczki.
Oj Jakub... wspomniałe¶ najczarniesze karty okresu, kiedy byłem nałogowym papierosiarzem. Je¶li jeste¶ uzależniony, to w pełni rozumiem Twój szacunek dla KAŻDEJ (!) szczypty tytoniu.
Ja na całe szczę¶cie uzależniony juz nie jestem, st±d prawdopodobnie moje znacznie swobodniejsze podej¶cie do tematu, ale wierz mi, naprawdę wiem o czym piszesz. Pamiętam ten głód!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących fajczarzy”