Pierwsza fajka

Tu początkujšąy fajczarze mogą zadawać pytania weteranom fajki.

Moderator: Moderatorzy

bbtsiak
Początkujący
Początkujący

Post autor: bbtsiak » 04 listopada 2004, 21:11 - czw

W?a?nie zamierzam sobie kupi? fajk?. Na pocz?tek bede sie uczyl na jakiejs fai z grusza za okolo 20 zl, jak sie naucze to kupie sobie lepsza.To jest super zajecia tak palic fajke przy kominku w domu. SUPER!!Co mi doradzacie??
Pozdrawiam
Micha?
BBTS Pany!!! A palenie fajki mnie nakręca!!!!!!!!!
Dziku

Post autor: Dziku » 04 listopada 2004, 22:03 - czw

bbtsiak pisze:(...) Na pocz?tek bede sie uczyl na jakiejs fai z grusza za okolo 20 zl, jak sie naucze to kupie sobie lepsza.To jest super zajecia tak palic fajke przy kominku w domu. SUPER!!Co mi doradzacie??
W takiej sytuacji doradzam Ci za?o?enie stosownego tematu w dziale "Ko?yska fajczarska". Zreszt? tam w?a?nie zapewne Admin Twój post przeniesie...
O tym jaka powinna by? "ta pierwsza fajka" zdania s? podzielone. Wielu radzi zaczyna? od gruszki, inni od przyzwoitej, przemyskiej fajki wrzo?cowej...
Ja uwa?am, ?e je?li nie wrzosiec - to niez?ym rozwi?zaniem dla pocz?tkuj?cego b?dzie glinianka. Koszt - oko?o 30 z?. Trudno j? czymkolwiek za?wini?. Pali si? w niej sucho. Na pewno nauczy delikatnego pykania. No i jako chyba jedyna potrafi wytrzyma? kilka pale? pod rz?d - w krótkich odst?pach czasu. Oczywi?cie absolutnie nie radz? tak czyni?, ale tylko glinianka eksperyment takowy prze?yje i b?dzie si? nadal nadawa? do palenia. Jak si? spotka jedna fajka z entuzjazmem m?odego fajczarza... ró?nie by? mo?e.
Awatar użytkownika
h_bert
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: h_bert » 05 listopada 2004, 07:29 - pt

Dziku pisze: Ja uwa?am, ?e je?li nie wrzosiec - to niez?ym rozwi?zaniem dla pocz?tkuj?cego b?dzie glinianka. Koszt - oko?o 30 z?. Trudno j? czymkolwiek za?wini?. Pali si? w niej sucho. Na pewno nauczy delikatnego pykania. No i jako chyba jedyna potrafi wytrzyma? kilka pale? pod rz?d - w krótkich odst?pach czasu. Oczywi?cie absolutnie nie radz? tak czyni?, ale tylko glinianka eksperyment takowy prze?yje i b?dzie si? nadal nadawa? do palenia. Jak si? spotka jedna fajka z entuzjazmem m?odego fajczarza... ró?nie by? mo?e.
Moze byc tez tania pianka morska. U mnie w trafice widzialem takie wezyrki po 42 zl (po wadze sadzac block meerschaum) i fajke z masse meerschaum po 33 zl. Nawet lepsza od glinianki, uszkodzic (paleniem) nie sposob. Tyle ze moze powodowac zle nawyki i pierwszy wrzosiec po takiej praktyce moze pojsc z dymem. Po namysle, kup grusze. Jak uszkodzisz nie bedzie zal, nauczysz sie palic delikatnie (dym palonej gruszy kiepsko smakuje). Pozniej wrzosiec jakis.
Pozdrawiam
HK
Krom
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: Krom » 05 listopada 2004, 09:09 - pt

Te? my?l?,i? grusza b?dzie najstosowniejsza w tym przypadku !! Albo jaki? ta??zy wrzosiec np.Bróg 99 !! BTW witam kol?ge z Bielska póki co jest nas dwóch mo?e za nied?ugo kto? jeszcze dojdzie !!
Awatar użytkownika
n00ber
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: n00ber » 05 listopada 2004, 10:23 - pt

Wrzosiec broga mozna kupic za 35 zl. Ja sam zaczynalem od gruszki i to samo bym ci poradzil. Nie sa one drogie 15-20 zl za fajke, wiec za cene przemyskiej fajki mozesz kupic sobie 3-4 gruszki i palic kilka fajek dziennie :)
Awatar użytkownika
Thorgal
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: Thorgal » 05 listopada 2004, 11:14 - pt

Tez mysle ze lepiej zaczac od niedrogiej fajki drewnianej. Ceramika nie nauczy Ci ani opalania fajki ani wolnego, wlasciwego palenia a to jest podstawa.
Pozdrawiam,

Marek
Dziku

Post autor: Dziku » 05 listopada 2004, 13:05 - pt

Thorgal pisze:(...)Ceramika nie nauczy Ci ani opalania fajki ani wolnego, wlasciwego palenia a to jest podstawa.
Tu bym polemizowa?...
Ceramiki nie trzeba opala?, ale nic tak jak ona nie uczy wolnego i delikatnego pykania. Trzeba j? naprawd? godnie i z namaszczeniem pyka? by w d?o? nie parzy?a. Podobnie jest z piank? o której wspomnia? h_bert. Glinki i pianki opala? nie trzeba, ale wyrobi? nawyki potrzebne do opalania. I w ogóle do palenia fajki.
W ko?cu owo palenie to kontemplowanie smaku, aromatu, a czasem i mocy tytoniu. Nie za? strach przed smakiem palonej gruszy czy wrzo?ca. A owym smakiem - najlepiej pocz?tkuj?cego obdarzy ceramika... Jak pt Adept uzna, ?e od strony przymiotów tytoniu i cermonia?u palenia rzecz jest dla niego - to i pierwsz? fajk? sobie opali. Maj?c w pami?ci aromat tytoniu, a nie uprczyw? my?l "czy aby dobrze pal?" albo co gorsze - "kiedy to wreszcie zacznie smakowa?"...
Awatar użytkownika
Eugene Hot
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Post autor: Eugene Hot » 05 listopada 2004, 14:17 - pt

W ko?cu owo palenie to kontemplowanie smaku, aromatu, a czasem i mocy tytoniu. Nie za? strach przed smakiem palonej gruszy czy wrzo?ca. A owym smakiem - najlepiej pocz?tkuj?cego obdarzy ceramika... Jak pt Adept uzna, ?e od strony przymiotów tytoniu i cermonia?u palenia rzecz jest dla niego - to i pierwsz? fajk? sobie opali. Maj?c w pami?ci aromat tytoniu, a nie uprczyw? my?l "czy aby dobrze pal?" albo co gorsze - "kiedy to wreszcie zacznie smakowa?"...
Fajki z ceramiki nadaj? palonym tytoniam ostro??. Dla niektórych tytoni to fatalnie pogarsza smak. Uwa?am, ?e najlepiej w takich fajkach wypadaj? mieszanki szkockiego i holenderskiego typa. Jako pierwsz?, radzi?bym fajk? z wrzo?ca. I przed paleniem koniecznie przestudjowa? rekomendacji dla pocz?tkuj?cych. Polecam ksi??k? Z.Turka.

Sukcesów,
Gienek.
Pipesmokers of all countries, incorporate!
[url=callto://hoteugene]Obrazek[/url]: hoteugene
Dziku

Post autor: Dziku » 05 listopada 2004, 14:42 - pt

Wszystko to prawda, ale osobi?cie nie spotka?em jeszcze tytoniu którego smak w fajce ceramicznej by mnie "odrzuci?".
Pewnie, ?e najlepiej zacz?? od wrzo?ca. Ale w miar? przyzwoitego... takiego, powiedzmy za ponad 60-70 z?. Jak do wyboru jest gruszka za 20 z? i wrzosiec za 30 z? to wytrwale doradzam za owo 30 z? kupi? "gliniank?". Wersje na filtry w?glowe te? owo "wyostrzanie smaku" ?agodz?...
Awatar użytkownika
n00ber
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: n00ber » 05 listopada 2004, 16:00 - pt

Dziku pisze:Wszystko to prawda, ale osobi?cie nie spotka?em jeszcze tytoniu którego smak w fajce ceramicznej by mnie "odrzuci?".
Pewnie, ?e najlepiej zacz?? od wrzo?ca. Ale w miar? przyzwoitego... takiego, powiedzmy za ponad 60-70 z?. Jak do wyboru jest gruszka za 20 z? i wrzosiec za 30 z? to wytrwale doradzam za owo 30 z? kupi? "gliniank?". Wersje na filtry w?glowe te? owo "wyostrzanie smaku" ?agodz?...
za 50 zl 2 fajki. Jedna ceramike i jedna gruszke/wrzosca :P
krzysztof
Początkujący
Początkujący

Post autor: krzysztof » 05 listopada 2004, 21:23 - pt

W ca?ej rozci?g?o?ci popieram dzika. przy pierwszych paleniach nieistotny jest smak, którego nie da sie wydoby? z fajki /technika, do?wiadczenie!/, a raczej nauka i przekonanie, ?e to jest to o co mi chodzi. Do takich eksperymentów najlepsza fajka ceramiczna; bo sucha, brak problemu z czyszczeniem a przede wszystkim tania.
Awatar użytkownika
Thorgal
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: Thorgal » 06 listopada 2004, 00:38 - sob

Dziku pisze:Wszystko to prawda, ale osobi?cie nie spotka?em jeszcze tytoniu którego smak w fajce ceramicznej by mnie "odrzuci?".
Dziku, nie mow ze Ci latakia smakowala w ceramice. Ten material sie nie nadaje do tego typu mieszanek.
Pozdrawiam,

Marek
Awatar użytkownika
Eugene Hot
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Post autor: Eugene Hot » 06 listopada 2004, 01:34 - sob

Dziku, nie mow ze Ci latakia smakowala w ceramice. Ten material sie nie nadaje do tego typu mieszanek.
Akurat szkockie mieszanki z lataki? i cavendish, jak Rattray's, McConnell, na mój gust, w ceramice smakuj? bardzo dobrze. Klassyki gorzej. Swoje glinianki jednak traktuj? raczej jako pami?tki - s? mniej komfortowe w paleniu, kruche, wymagaj? b. d?ugiego odpoczynku po paleniu. Pal? je okazyjnie. Fajka musi by? z wrzo?ca.

Sukcesów,
Gienek.
Dziku

Post autor: Dziku » 06 listopada 2004, 09:33 - sob

Thorgal pisze:(...)Dziku, nie mow ze Ci latakia smakowala w ceramice. Ten material sie nie nadaje do tego typu mieszanek.
A co to ma do tematu pierwszej fajki?
Ma?o kto zaczyna od razu od latakii. Zreszt? latakia nowicjusza zniech?ci i we wrzo?cu. Szczególnie jak nast?pnego dnia po niej zapali aromat.
Bior?c pod uwag? fakt, ?e wi?kszo?? zaczyna od aromatów - spokojnie mo?na poleci? glinianki. Naucz? delikatnie pyka?.
A dok?adnie odpowiadaj?c na pytanie Thorgalla zacytuj? sam siebie.
Dziku pisze:(...)osobi?cie nie spotka?em jeszcze tytoniu którego smak w fajce ceramicznej by mnie "odrzuci?".
Nightcapa jednak w gliniance nie pali?em...
Awatar użytkownika
Eugene Hot
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Post autor: Eugene Hot » 06 listopada 2004, 10:02 - sob

Wg mnie du?skie cavendishy i aromatyzowane i nie aromatyzowane, z lataki?, lub periquem, w gliniance smakuj? okropnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących fajczarzy”