Co to za część - skraplacz

Tu początkujšąy fajczarze mogą zadawać pytania weteranom fajki.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
H0881T
Początkujący
Początkujący

Co to za część - skraplacz

Post autor: H0881T » 20 grudnia 2009, 17:50 - ndz

Witam :)
Właśnie zaczynam swoją przygodę z fajką i jak każdy mam wiele pytań ;) Dużo już czytałem o fajkach i sposobach palenia itd. dlatego moje pytanie jest troszkę z inne beczki. A mianowicie:
co to za część?(ta srebrna)
Czy to jest filtr? Czy trzeba go używać? I proszę o każde info dotyczące tegoż przedmiotu :)
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc :)
Obrazek
Obrazek

Jeżeli gdzieś na forum już to było to widocznie przeoczyłem i prosil bym o link może np :)
Ostatnio zmieniony 20 grudnia 2009, 19:27 - ndz przez H0881T, łącznie zmieniany 1 raz.
Alan
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Re: Co to za część

Post autor: Alan » 20 grudnia 2009, 17:54 - ndz

Przeoczyłeś, ale w sumie nie dziwię się, chyba nikt nie wrzucał tutaj zdjecia skraplacza. Bo to ustrojstwo to własnie skraplacz. O nim juz możesz poczytać na forum :) Miłej lektury
Uprasza się o nie zwracanie uwagi na tytuł i ilość gwiazdek pod moim nickiem
Awatar użytkownika
H0881T
Początkujący
Początkujący

Re: Co to za część

Post autor: H0881T » 20 grudnia 2009, 19:27 - ndz

czyli, że moja fajka jest bez filtra? :)
a jak poznać czy nagar mi sie osadza? czym on się wyróżnia? :)
Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Re: Co to za część - skraplacz

Post autor: maciej_faja » 20 grudnia 2009, 19:38 - ndz

Skraplacze zazwyczaj są metalowe :D
Trzeba go czyścić po każdym paleniu (tak jak pozostała części fajki).
Nagar - zobaczysz jak powstaje w trakcie palenia.
Masz starą lub uszkodzoną fajkę - kup poradnik "NOWA-STARA FAJKA".

Pozdrowienia z południowej Wielkopolski
Awatar użytkownika
H0881T
Początkujący
Początkujący

Post autor: H0881T » 20 grudnia 2009, 19:48 - ndz

czytam dużo o tych filtrach, że można palić z filtrem, bez filtra, ze skraplaczem lub bez. domyślam sie, że fajka ze skraplaczem w zestawie nie posiada filtra, mógł by ktoś wrzucić zdjęcie jakiegoś filtra? ew żeby nie zaśmiecać można wysłać na maila :)
pozdrawiam :)
szczepanczyk@vp.pl
Alan
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Alan » 20 grudnia 2009, 20:01 - ndz

Zdjęcie filtra znajdziesz chyba w każdej internetowej trafice ;)
Awatar użytkownika
H0881T
Początkujący
Początkujący

Post autor: H0881T » 20 grudnia 2009, 20:12 - ndz

hehe, wszedzie widze opakowania tylko, ale luz, zapewne wybiorę się gdzieś na mieście do trafiki i zobacze co i jak ;)
dzięki za pomoc :)
Alan
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Alan » 20 grudnia 2009, 20:26 - ndz

wklep w google grafika "pipe filter" i już masz ;)
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 20 grudnia 2009, 20:30 - ndz

jeśli przyjąć, że filtr jest urządzeniem mającym powstrzymać kondensat wytwarzający się podczas palenia tytoniu w fajce, to należy stwierdzić, że z grubsza rzecz ujmując, istnieją dwa główne rodzaje filtrów:
- takie z wymiennymi wkładami filtrującymi z najróżniejszych materiałów, działające na zasadzie podobnej do filtra w papierosie,
oraz
- tzw. skraplacze (ang. condensers).
Te ostatnie wykonywano czasem z ebonitu, najczęściej z lekkiego metalu jak aluminium; jednym z typowych filtrów typu skraplacz jest sławny "Inner Tube" Dunhilla, czyli po prostu aluminiowa rurka wkładana w wylot trzpienia i mieszcząca się w kanale dymowym. Innym przykładem skraplacza jest ten, na który zwrócił swą uwagę Autor wątku. Zadaniem skraplacza jest zatrzymywanie kondensatu który ma się na skraplaczu osadzać i nie dochodzić przez ustnik dalej, do ust palacza. Oczywistością jest, że po każdym paleniu należy skraplacz starannie oczyścić, w przeciwnym bowiem przypadku będzie on jakby "antyfiltrem", gdyż stanie się "magazynem" osadzonych skroplin kondensatu.

Tak czy inaczej: każdy rodzaj filtru (w tym i skraplacz) wywiera swój taki czy inny wpływ na smak palenia, ale decyzję o paleniu z filtrem lub bez pozostawmy indywidualnym decyzjom i preferencjom każdego z nas.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
H0881T
Początkujący
Początkujący

Post autor: H0881T » 20 grudnia 2009, 21:50 - ndz

super odpowiedź :) dzięki :)
a teraz inne pytanko...(nasunęło się 15 minut temu, po kolejnym paleniu<jęzuk nadal troszke piecze, ale nie za bardzo :D>)
niby napełniłem fajkę do 1/3, ale spaliłem ten tytoń w około 20 min, to nie za szybko?, nie za szybko palę? podpowiem też, że w pewnym momencie słyszałem bulgotanie w fajce... to zapewne nie zbyt dobry znak... :)

opiszę też jak paliłem fajkę, może jakieś uwagi:
przed paleniem wysypałem tytoń na kartkę i położyłem tak na kaloryferze, aby troszkę wysechł(nie wysechł calkowicie, zdjąłem w porę), następnie wsypałem +/- do 1/2, po ubiciu wyszła 1/3. w trakcie palenia zauważyłem, że co chwila znikał mi żar z wierzchu, ale dym nadal szedł przy wciąganiu. ale po chwili i tak musiałem znowu rozpalać...(wiem, czytałem, że na początku rozpalanie fajki co chwila to norma:D). tylko co zrobić żeby tak nie było? hmm... to chyba na tyle :)

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 20 grudnia 2009, 22:06 - ndz

- obiecuję odpowiedzić, ale, mimo że po przeczytaniu Twego wpisu odpowiedź już się narzuca, jednak, aby moja odpowiedź była maksymalnie zbliżona do wyczerpującej, upraszam o podanie: jaka to fajka - marka, datowanie, nowa czy stara, model, oraz jej wymiary, w tym szczególnie średnica i głębokość paleniska. No i dane na temat palonego tytoniu - nazwa, ew. producent.

Jeśli to fajka nowa, w trakcie opalania i nie jest opalana Virginią jak: Samuel Gawith BBF, FVF czy temu poodbne, to już bardzo to nam pomoże dojście do tego, co jest jakoś nie takie.

Jak zawsze

Jacek A. R.

DODANE: no i równie ważne: ile czasu (dni) upływa od jednego do kolejnego palenia/opalania tej fajki ? Czy, jeśli dno paleniska po paleniu nie jest po kilku minutach absolutnie suche, przeczyszczasz je chusteczka higieniczną/watą trzymaną w pincecie a zwilżoną spirytusem, po czym drugą chusteczką wycierasz to do sucha ?
sat666sat
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: sat666sat » 20 grudnia 2009, 22:34 - ndz

Witam nowego fajczarza, mam nadzieje ze dogłębna lektura forum i wolny czas w Święta pozwoli Tobie zapoznać się choćby w dostatecznym stopniu, by zacząć palić ,,na całego". Pozdrawiam !!
gg 1986482
"Lepiej mało dobrego, niż dużo złego"
Awatar użytkownika
H0881T
Początkujący
Początkujący

Post autor: H0881T » 20 grudnia 2009, 22:49 - ndz

no więc tak:
fajka to B&B nr 37 BENT(http://allegro.pl/item854432325_fajka_b ... ezent.html), fajka nowa, odebrana z poczty w sobotę. Średnica paleniska 18mm, głębokość paleniska 35mm, tytoń: Borkum Riff – Whiskey.

Fajkę paliłem 2 razy w odstępach dokładnie 23h :) fajkę po paleniu czyszczę wyciorami(skraplacz, ustnik i cybuch(?, ta część w którą wkłada się ustnik)), komin czyszczę łyżeczko delikatnie, następnie zwykłą chusteczką higieniczną, owijam mały palec i wkładam do środka(akurat palec jest trochę mniejszy od komina więc idealnie się dopasowuje), przekręcam palec o +/-90 stopni i wyjmuję, tak 2 razy.

Jeszcze ewentualne pytania? Odpowiem jak najszybciej :)
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 20 grudnia 2009, 23:08 - ndz

serdeczne dzieki za podanie informacji; jak obiecałem napiszę co mi "serce do fajki, wiedza i sumienie" dyktuje :)

Jak zawsze

Jacek A. R.
Awatar użytkownika
H0881T
Początkujący
Początkujący

Post autor: H0881T » 20 grudnia 2009, 23:12 - ndz

naprawdę doceniam :) narazie chyba potrzebne mi są informacje wystarczające do niezniszczenia fajki :) czekam teraz tylko na spotkanie fajkowe w Warszawie. Mam nadzieję, że tam już mi forumowicze pomogą w praktyce :) ale teraz oczywiście, czytam i słucham dużo żeby jak najwięcej się dowiedzieć i jak najwięcej czerpać przyjemności z fajczenia ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących fajczarzy”