Przygotowanie do palenia

Tu początkujšąy fajczarze mogą zadawać pytania weteranom fajki.

Moderator: Moderatorzy

Dejman
Początkujący
Początkujący

Przygotowanie do palenia

Post autor: Dejman » 01 lutego 2010, 00:19 - pn

Witam.
Zapragnąłem pewnego wieczora (oglądałem właśnie "Powrót Sherlocka Holmesa") zostać fajczarzem.
Mój budżet jest jednak tak marny, że przez tę zachciankę pewnie kilka dni będę żywił się makaronem, toteż proszę się nie dziwić moim zakupem.
Aby nie trzymać w ustach pustej fajki, postanowiłem od razu kupić cały zestaw. Oto mój zakup:
Fajka
Tytoń
Filtry
Wyciory
"Wielofunkcyjny niezbędnik"

Paczka powinna przyjść za kilka dni, ale chciałbym dowiedzieć się wcześniej, czego mogę się spodziewać?
Zdaję sobie sprawę, że nie jest to fajka z górnej półki, ale... czy wystarczy na początek? Czy ktoś ma z nią jakieś doświadczenia? Czy opalać ją stopniowo, czy nie? Itd...
Dalej, tytoń: czy to dobry wybór? Na ile czasu taka paczuszka wystarczy? I... czy musi być taki drogi? :(
Filtry wybrałem "najlepsze", jak pisano w wielu miejscach, a na tym mi zależy. Wyciory wybrałem najtańsze... będę tego żałował?
No i ten "niezbędnik". Cóż, co do niego raczej nie mam pytań - wygląda solidnie.

Czytałem już wiele o tym, jak zacząć, ale może macie coś do powiedzenia względem tej konkretnej fajeczki?
Ostatnio zmieniony 01 lutego 2010, 12:58 - pn przez Dejman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Klaudiusz
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Re: Przygotowanie do palenia

Post autor: Klaudiusz » 01 lutego 2010, 01:05 - pn

Wygląda na to, że zaczynasz tak, jak prawie każdy fajczarz kiedyś zaczynał. Myślę, że gdybyś przed zakupem fajki i tytoniu trochę lepiej przestudiował nasze forum, lub poprosił o radę, to Twoje zakupy wyglądałyby nieco inaczej.

Fajka. Przyznam, że nigdy nie miałem fajki z gruszy, nigdy w takiej nie paliłem, więc powiem tylko, że na początek może być. Kiedy nauczysz się palić i fajka zacznie Ci smakować, zakup bruyerkę.

Tytoń. No cóż, wybrałeś tytoń niskich lotów, więc na początku będziesz się raczył jedynie jego zapachem, tzw. room note. Twoje pierwsze palenia będą zapewne gorące, więc w trakcie spodziewaj się szczypania w język, a po zakończeniu piekącego podniebienia. Jak na tę klasę tytoniu, to tani nie jest. Wydaje mi się, że lepiej byś zrobił, gdybyś dołożył parę groszy i zakupił to. A to właśnie jest przykład dobrej klasy tytoniu.

Opalanie. Zastosuj się do wskazówek zawartych w naszym FAQ. Prócz wskazówek dotyczących opalania znajdziesz tam również dużo innych zagadnień. Nauka opalania bardzo się przydaje, zwłaszcza jak planujemy zakup kolejnych fajek.

Filtry jak filtry. Na pewno zmniejszą nieprzyjemne doznania podczas nauki palenia. Pamiętaj, że filtry są jednorazowego użytku.

Wyciory. Lubię te wyciory i uważam je za całkiem przyzwoite. Przed użyciem ściągnij z nich nadmiar włosków, które często lubią zagnieżdżać się w przewodach dymowych i w ustniku. Wyciory również są jednorazowego użytku.

Niezbędnik. Grunt, żebyś wiedział co do czego ;)

Z całego serca życzę powodzenia. I nie zrażaj się, jeśli coś pójdzie nie tak jakbyś chciał, bo początki bywają trudne. Czytaj forum i stosuj się do jego wskazówek.

Pozdrawiam
Klaudiusz
Dejman
Początkujący
Początkujący

Post autor: Dejman » 01 lutego 2010, 01:18 - pn

Dziękuję za rady.
Mam jeszcze jedno pytanie, a dotyczy ono tych 50 gram tytoniu. Może wydać się głupie, ale jak pisałem, mój budżet jest naprawdę opłakany, a to wszystko trochę kosztuje. Zatem, na ile dni starczy tych 50 gram tytoniu, jeśli będę sobie pykać raz dziennie?
Alan
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Alan » 01 lutego 2010, 01:19 - pn

Jako że będziesz fajkę dopiero opalał warstwami, to tytoniu starczy Ci na ponad miesiąc. Przynajmniej mi tak wychodziło.
Uprasza się o nie zwracanie uwagi na tytuł i ilość gwiazdek pod moim nickiem
Awatar użytkownika
Rheged
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Rheged » 01 lutego 2010, 01:20 - pn

Tą fajkę akurat ma mój przyjaciel, który fajczarzem jest raczej niedzielnym. Jemu pasuje, generalnie nie jest to zbyt trudna fajka. Myślę, że to dobry wybór na początek. Nauczysz się palić, zakupisz wrzosiec.

Borkum Riff to średnia półka, prawdopodobnie zależało Ci na aromacie. Tutaj poleciłbym raczej Stanwell Vanilla, W.O. Larsen (którykolwiek) albo Belle Epoque (dzięki Alan!). Sporo fajczarzy zaczyna od aromatów, są chyba najbardziej neutralne dla nowicjuszy, którzy oczekują niezwykłych wrażeń praktycznie od razu, a dopiero potem uczą się, że niekoniecznie o to w fajce chodzi. Pamiętaj, że tytoń to tytoń. Wanilia jest jedynie aromatyzowanym dodatkiem. Myślę, że to też naturalna droga. Mogłeś z tytoniem trafić lepiej, dobrze, że nie trafiłeś gorzej. Wystrzegaj się Tillbury, Alsbo i jakichś tanich wynalazków. Zanim kupisz, pójdź do trafiki, zapisz sobie nazwy tytoni, które tam są, a potem poszukaj o nich materiałów na forum. Oszczędzisz sobie dużo kłopotu.

Filtry generalnie strasznie osłabiają smak, ale nowicjuszom pomagają, choćby w sprawie kondensatu, który wydziela się podczas palenia. Jednocześnie można nabrać złych nawyków, nie do końca kontrolować żar, etc. Ja palę bez i jest lepiej. Jeśli Twój budżet jest za niski, to jedyna rzecz z jakiej właściwie można zrezygnować. Zawsze parę groszy w kieszeni, a fajką i tak się nie zaciąga, więc na co komu filtry?

Jeśli będziesz pykać raz dziennie, to zwykle na miesiąc.
Pipe of the rising sun
Sympathy for the pipe
Pipe of the storm
Born to be pipe
Dejman
Początkujący
Początkujący

Post autor: Dejman » 01 lutego 2010, 01:31 - pn

Właściwie wcale nie zależy mi na aromacie, tylko... średniej jakości w jak najniższej cenie... Przynajmniej w takich okresach niedostatku - jeśli będę miał większy budżet, zerknę oczywiście na półkę wyżej!
Jaki tytoń byście zatem polecili? Czy w zwykłej (tj. nie-internetowej) trafice dostałby go taniej? Słyszałem, że w Poznaniu jest kilka takowych.
Alan
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Alan » 01 lutego 2010, 01:35 - pn

W Poznaniu jest trafika na Sczanieckiej. Zerknij tutaj, sporo o niej napisano. Generalnie czeka Cię tam duży wybór :) Ale taniej raczej nie dostaniesz...
Uprasza się o nie zwracanie uwagi na tytuł i ilość gwiazdek pod moim nickiem
Awatar użytkownika
Rheged
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Rheged » 01 lutego 2010, 01:38 - pn

No to poleciłbym to. Bardzo dobra, czysta virginia w bardzo przyzwoitej cenie. Niewiele droższa, a zdecydowanie wyższa półka jakościowo. Na dodatek polecane jest opalanie fajki czystą virginią właśnie. Potem możesz przesiąść się na każdy tytoń bez konsekwencji.
Pipe of the rising sun
Sympathy for the pipe
Pipe of the storm
Born to be pipe
Awatar użytkownika
W.Pastuch
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: W.Pastuch » 01 lutego 2010, 02:05 - pn

Tak jak napisał Klaudiusz, gdybyś poczytał forum to pewnie trochę lepiej dobrałbyś sobie taki zestaw. Fajka z gruszy ma przede wszystkim tę zaletę, że jest tania, pewnie niedługo przesiądziesz się na wrzosiec i zobaczysz różnicę. Uważaj na Borkum Riff, bo coś mi się wydaje, że może ugryźć w język jeśli go przegrzejesz. Przede wszystkim nie zrażaj się, czytaj forum i będzie dobrze :)
W.Pastuch pipes

https://www.flickr.com/photos/wpastuch/" onclick="window.open(this.href);return false;
yopas
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: yopas » 01 lutego 2010, 08:54 - pn

No i w przypadku tytoniu warto stosować starą Turkową zasadę, że lepiej palić mniej, a lepszego...
UkłonY,
[...]
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 01 lutego 2010, 10:29 - pn

Tytoń podsusz, szukam analogii... go wilgotności świeżych dojrzałych orzechów włoskich, już trochę suche, ale jeszcze wilgotne, na kartce papieru, rozdrobnij go w palcach. pal delikatnie, nie non stop trzymaj fajkę w dłoni i pykaj co chwilę. Pewnie na początku i tak przypalisz wnętrze ust, to mimo wszystko gorący dym, ale może unikniesz nieprzyjemnego kondenstau (wilgoci z tytoniu i powietrza), nie pal na siłę do końca, nie przejmuj się jak zgaśnie. Unikając mitów dot. fajki naprawdę łatwiej jest zacząć. Jak pojawi się kondesat wsadź przez ustnik wycior pogmeraj i wyjmij, wyrzuć (ew. suchej strony będziesz mógł użyć po paleniu do czyszczenia kanału dymowego), jak pojawi się znów włóż następny.

I czytaj forum, dzial dla początkujących ;)
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
Awatar użytkownika
maciejslu
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: maciejslu » 01 lutego 2010, 10:35 - pn

Witam kolejnego fajczarza z Poznania!

Podaj mi na PW adres, podeślę Ci coś do spróbowania; a jeśli jesteś "z mojej strony rzeki" - to chętnie się spotkam z Tobą w jakimś spokojnym miejscu i przekażę osobiście małe conieco :wink:
Pozdrawiam serdecznie
Maciej Ślużyński
Oficyna wydawnicza RW2010
Celt
Moderator
Moderator

Post autor: Celt » 01 lutego 2010, 21:11 - pn

Właściwie wszystko zostało już powiedziane, więc ja dodam tylko, że ta ostatnia propozycja jest świetnym wyborem jeśli tylko masz czas na spotkanie. Wszak żadna wiedza przeczytana nie zastąpi tej pokazanej. Więc korzystaj z pomocy kolegi po fajce... :D
Diord Fionn
Awatar użytkownika
maciejslu
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: maciejslu » 02 lutego 2010, 09:51 - wt

Celt pisze:Właściwie wszystko zostało już powiedziane, więc ja dodam tylko, że ta ostatnia propozycja jest świetnym wyborem jeśli tylko masz czas na spotkanie. Wszak żadna wiedza przeczytana nie zastąpi tej pokazanej. Więc korzystaj z pomocy kolegi po fajce... :D
No, bez przesady... :oops:

Sam na nadmiar wiedzy nie cierpię, palę od nowa (po kilkuletniej przerwie) jakieś pół roku dopiero.

Ale chętnie przekażę kilka próbek tytoni, zapalniczkę fajkową i może jakąś fajeczkę czy dwie w dobre ręce, w celu krzewienia szlachetnej sztuki palenia. I powiem, co wiem - choć to zajmie raptem dziesięć minut :lol:
Pozdrawiam serdecznie
Maciej Ślużyński
Oficyna wydawnicza RW2010
Awatar użytkownika
draco59
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: draco59 » 02 lutego 2010, 10:25 - wt

Witam Kolegę
Też palę faję od niedawna - rok z okładem.Nie znam tych wyciorów , które masz ,ale ponieważ wiem jak aromat może zabrudzić faję polecam wyciory Vauen - biało - niebieskie - są bardzo szorstkie i świetnie czyszczą.
Miłych chwil z fają.
Pozdrawiam
Krzysztof
KKF Poznań-----------------
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących fajczarzy”